Van kedilerinde kardiak troponin seviyelerinin araştırılması
Research of cardiac troponin levels in van cats
  1. Tez No: 236657
  2. Yazar: NURŞEN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı Van Kedilerinde ilk defa kardiyak troponin (cTn-T ve cTn-I) düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmanın materyalini Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürlüğüne bağlı kedi evinde bulunan 90 sağlıklı Van kedisi oluşturdu. Kediler; erişkin erkek (n=30), erişkin dişi (n=30) ve bir yaş altı (n=30) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Klinik bulgulara göre sağlıklı olduğu tespit edilen kedilerden kan örnekleri vena sephalica antebrachi'den alındı. Hematolojik muayeneler veteriner kan sayım cihazı ile belirlendi. Elde edilen serumlarda kardiyak troponin I ve T düzeyleri ticari test kitleri kullanılarak test kitlerinin prosedüründe belirtildiği şekilde ölçüldü. Diğer biyokimyasal parametreler ise ticari test kitleri kullanılarak ölçüldü. Çalışmada incelenen hematolojik (hematokrit, hemoglobin lökosit, granölosit, lenfosit / monosit (%) ve platelet) ve biyokimyasal (glukoz, üre, kreatinin, AST, ALT, LDH, CK, CK-MB, potasyum, klor ve sodyum) parametrelerin sağlıklı kediler için belirlenen normal fizyolojik sınırlarda oldukları, yaş ve cinsiyet açısından da herhangi istatistiki bir farklılık olmadığı saptandı. Bu çalışmada troponin T her üç grupta da negatif (-) (
Özet (Çeviri)
In the present study, cardiac troponin levels in the Van Cats were aimed to determine first time. Animal materials of the present study consisted of 90 healty cats obtained from Van Cat Research Center of the University of Yuzuncu Yil. The cats divided into three groups as mature male (n=30), mature female (n=30) and cats under 1 years old (n=30). Blood samples were taken from v. Sephalica antebrachii of the all animals which were healthy after clinical examination. Haematological examinations were made by veterinary blood counter. Cardiac troponin I and T levels were determined by commercial kits as using the procedure given in the kit?s usage in the obtained serum samples. Other biochemical parameters were also determined by commercial kits. Haematologic (haematokrit, haemoglobin, white blood cell, granulocyte, lymphocyte / monocyte (%) ve platelet) and biochemical (glucose, urea, creatinin, AST, ALT, LDH, CK, CK-MB, potassium, chloride ve natrium) parameters were in the physiological boundaries and there were no statistical differences in terms of sex and age. In the present study, troponin T couldn?t be detected in all groups. On the other hand, troponin I levels were 0.065 ± 0.04 ng/ml in males, 0.063 ± 0.02 ng/ml in female and 0.059 ± 0.02 ng/ml in kittens. As a result, the obtained troponin concentrations can be reference values for Van Cats, and studies concerning heart muscle degenerations, these findings can be useful information in troponin studies.