Mide kanserli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası bazı tümör markerleri, akut faz proteinleri, sialik asit ve lipit bağlı sialik asit seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of levels of some tumor markers, acute phase proteins, sialic acid and lipid bound sialic acid before and after treatment in stomach cancer patients
- Tez No: 236692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada kanserden ölüm vakalarında ikinci sırada bulunan mide kanserinin teşhis ve prognozunda tümör markerlerini saptamak önemlidir. Bu amaçla Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniğine gelen ve mide kanseri tanısı konmuş 20 sağlıklı kontrol, 33 erkek ve 15 kadından oluşan 48 adenokarsinomlu, toplam 68 kişi çalışma materyali olarak kullanıldı. Kontrollerden ve kanserli olanların tedavi öncesi ve kemoterapiyi takiben alınan kan örneklerinde tümör markerlerinden CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, sialik asid, lipid bağlı sialik asit, CRP ve fibrinojen düzeyleri ölçüldü. Grupların ortalamaları ve farklılıklar istatistiksel olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Tumor markers are very important to diagnose and to follow prognosis in stomach cancer which is in the second row from cancer death all around the world. Presented study was carried out on patients diagnosed with stomach cancer in Oncology Clinic of Y.Y.U. Faculty of Medicine Research Hospital. 20 healthy controls, 33 male and 15 female total 48 patients with stomach adenocarcinoma totally 68 subjects were used as research materials. Blood samples were taken from all patients before and after chemotherapy and from controls, and analyzed for CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, sialic acid, lipid bound sialic acid, CRP and fibrinogen. Average values and differences between three groups were estimated statistically.