Servikal biyopsi sonucu CIN II-III olan hastaların preoperatif MRI değerlendirmeleri ile nihai biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of preoperative MRI evaluations and final biopsy results of patients with CIN II-III on cervical biopsy
  1. Tez No: 829039
  2. Yazar: ELİF UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada; servikal yüksek dereceli preinvaziv lezyonların tespitinde ve bu lezyonlardaki invaziv kanser öngörüsünde manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği araştırılmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Çalışmaya katılan hastalar(n=70) hastanemiz jinekolojik onkoloji polikliniğine başvuran, servikal kanser tarama ve tedavi sürecinde olan kadınlardan sistem ve doküman taramaları yapılarak seçildi. 21-80 yaş aralığında çeşitli endikasyonlarla yapılmış olan kolposkopik biyopsi sonuçları, en az bir kadranda CIN II veya CIN III olan ve eksizyonel işleme refere edilmeden önce kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmiş olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Takip sürecini kliniğimizde tamamlamamış olan veya dökümanlarında eksiklik saptanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil olan olguların yaşları, pariteleri, doğum şekilleri, ilk doğum yaptıkları yaşları, postmenopozal durumları, kronik hastalıkları, sigara kullanım durumları, kolposkopi endikasyonları, hpv dna sonuçları kayıt altına alındı. Sistemdeki MR görüntüleri deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından T2 sekansında 2 parametreye(1.Patolojik kontrast tutulumu 2.Sinyal Artışı) bakılarak tekrar değerlendirildi. Olguların klinik bilgileri radyolog ile paylaşılmadı. Nihai patoloji sonuçları gold standart olarak kabul edilerek servikal yüksek dereceli preinvaziv lezyonlarda MRG'nin duyarlılığı ve özgüllüğü değerlendirildi. Bulgular: 70 olgunun 15'inin(%21,4) nihai patolojisi invaziv kanser olarak saptandı. Bunlardan 12'si(%17,1) SCC, 3'ü(%4,3) ise adenokanser idi. Ayrıca 8 olguda(%11,4) displazi saptanmadı, 9 olguda(%12,9) hafif displazi(CINI), 38 olguda(%54,3) ise ağır displazi(CINII-III) saptandı. Nihai patolojide kanseri saptamada T2 sinyal artışı için elde edilen ROC eğrisinde altta kalan alan(AUC): %61.8, patolojik kontrast tutulumu için elde edilen ROC eğrisinde altta kalan alan (AUC): %60.6 olarak saptandı. Her iki kriterin de ROC eğrisi altında kalan alanları istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,163; p=0,210). 70 olgunun toplamda 57'sinde(%81.4) T2 sekansında sinyal artışı saptandı. Bu 57 olgunun 15'inin nihai patoloji sonuçları invaziv kanserdi. Yani kanser olan 15 olgunun tamamında T2 sekansında sinyal artışı saptanmış olup yöntemin duyarlılığı %100 olarak görüldü. Özgüllüğü %23.64 , Pozitif Prediktif Değeri %26.32, Negatif Prediktif Değeri %100 saptandı. Pozitif Olabilirlik Oranı(Positive Likelihood Ratio/LR+) 1.32, Negatif Olabilirlik Oranı(Negative Likelihood Ratio/LR-) 0 saptandı. Testin toplam doğruluk oranı(accuracy) %40 olarak tespit edildi. 70 olgunun toplamda 49'unda(%70) patolojik kontrast tutulumu saptandı. Bu 49 olgunun 13'ünün nihai patoloji sonuçları invaziv kanser idi. Kanser olan 15 olgunun 13'ünde patolojik kontrast tutulumu saptanmış olup yöntemin duyarlılığı %86.67, özgüllüğü %34.55, Pozitif Prediktif Değeri %26.53, Negatif Prediktif Değeri %90.48 olarak saptandı. Pozitif Olabilirlik Oranı(Positive Likelihood Ratio/LR+) 1.32, Negatif Olabilirlik Oranı(Negative Likelihood Ratio/LR-) 0.39 saptandı. Testin toplam doğruluk oranı(accuracy) %45.71 olarak saptandı. Sonuç: Serviks kanseri önemli bir küresel sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Özellikle genç yaşta görülmekte olan adenokanser prevalansında artış söz konusudur. MRG 2018 FIGO ile serviks kanseri evrelemesinde yerini almıştır. Yüksek dereceli preinvaziv lezyonlarda pozitif MR bulguları klinisyenin ameliyat metodu seçiminde, hastanın klinik takibinde, negatif MR bulguları ise hastanın tedavi sürecinde anksiyetesini azaltmakta etkili olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effectiveness of magnetic resonance imaging in the detection of cervical high-grade preinvasive lesions and in the prediction of invasive cancer in these lesions have been investigated. Materials and Methods: Our study is a retrospective cohort study. The patients (n=70) who participated in the study were selected from women who applied to the gynaecological oncology outpatient clinic of our hospital and who were in the process of cervical cancer screening and treatment by system and document screening.Patients between 21-80 years of age with colposcopic biopsy results of CIN II or CIN III in at least one quadrant and evaluated with contrast-enhanced magnetic resonance imaging before referral to excisional procedure were included in the study. Patients who did not complete the follow-up period in our clinic or whose documents were found to be incomplete were excluded from the study. Age, parity, mode of delivery, age at first delivery, postmenopausal status, chronic diseases, smoking status, colposcopy indications, and HPV DNA results were recorded. MR images in the system were re-evaluated by an experienced radiologist by looking at 2 parameters (1. pathologic contrast uptake 2. signal enhancement) in T2 sequence. Clinical information of the cases was not shared with the radiologist. The sensitivity and specificity of MRI in cervical high-grade preinvasive lesions were evaluated using the final pathology results as the gold standard. Statistical Findings: Final pathology of 15 of 70 cases (21.4%) was invasive cancer. Of these, 12 (17.1%) were SCC and 3 (4.3%) were adenocarcinoma. In addition, no dysplasia was detected in 8 cases (11.4%), mild dysplasia (CINI) in 9 cases (12.9%) and severe dysplasia (CINII-III) in 38 cases (54.3%). In the final pathology, the area under the ROC curve (AUC) for T2 signal enhancement was 61.8% and the area under the ROC curve (AUC) for pathologic contrast enhancement was 60.6%. The areas under the ROC curve for both criteria were not statistically significant (p=0.163; p=0.210). A total of 57 of 70 cases (81.4%) showed signal enhancement on T2 sequence. The final pathology results of 15 of these 57 cases were invasive cancer. In other words, signal enhancement on T2 sequence was detected in all 15 cases with cancer and the sensitivity of the method was 100%. Specificity was 23.64%, Positive Predictive Value was 26.32% and Negative Predictive Value was 100%. Positive Likelihood Ratio (Positive Likelihood Ratio/LR+) was 1.32, Negative Likelihood Ratio (Negative Likelihood Ratio/LR-) was 0. The overall accuracy of the test was 40%. A total of 49 (70%) of 70 cases had pathologic contrast uptake. The final pathology results of 13 of these 49 cases were invasive cancer. Pathologic contrast uptake was detected in 13 of 15 cases with cancer. The sensitivity, specificity, Positive Predictive Value, and Negative Predictive Value of the method were 86.67%, 34.55%, 26.53%, and 90.48%, respectively. Positive Likelihood Ratio (Positive Likelihood Ratio/LR+) was 1.32, Negative Likelihood Ratio (Negative Likelihood Ratio/LR-) was 0.39. The overall accuracy of the test was 45.71%. Result: Cervical cancer remains an important global health problem. There is an increase in the prevalence of adenocarcinoma, especially at a young age. MRI has taken its place in cervical cancer staging with 2018 FIGO. In high-grade preinvasive lesions, positive MRI findings can be used effectively in the clinician's choice of surgical method and clinical follow-up of the patient, while negative MRI findings can be used effectively to reduce the patient's anxiety during the treatment process.