Nonfermentatif gram negatif çomaklarda metallo-beta-laktamazların araştırılması
Investigation of metallo-beta-lactamases in nonfermenting gram-negative bacilli
  1. Tez No: 236706
  2. Yazar: MEHMET BERFE CANBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Karbapenemler çoklu dirençli Gram negatif bakteri enfeksiyonlarında en sık kullanılan antibiyotiklerdir. Karbapenem direncinin en önemli mekanizmalarından biri metallo-beta-laktamazların (MBL) üretimidir. MBL genleri kromozomda ya da plazmidde bulunur ve bakteri kökenleri arasında kolayca yayılabilir. Bu nedenle MBLlara bağlı antimikrobiyal direncin epidemiyolojisi ile ilgili veriler antibiyotik politikasının ve tedavi şeklinin belirlenmesinde kritik öneme sahiptir.IMP ve VIM tipi MBL'ların bölgemizdeki varlığı daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmada Pseudomonas ve Acinetobacter'de en sık karşılaşılan MBL'lar olan IMP ve VIM tipi enzimlerin varlığını ve sıklığını belirlemeyi hedefledik. Bu amaçla, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin kliniklerine başvuran hastaların klinik örneklerinden izole edilen Pseudomonas ve Acinetobacter kökenlerinde fenotipik ve moleküler yöntemlerin her ikisini de kullanarak IMP ve VIM tipi MBL'ları araştırdık.Ekim 2007- Ekim 2008 arasında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nın ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dalı'nın laboratuvarlarına gönderilen çeşitli klinik örneklerin (yara sürüntüsü, balgam, bronkoalveolar lavaj, abse, idrar örneği) rutin mikrobiyolojik kültürlerinden karbapeneme dirençli 62 Pseudomonas ve 52 Acinetobacter kökeni elde edildi ve fenotipik olarak kombine disk yöntemi ile MBL açısından tarandı.Kombine disk yöntemi ile ilk taramada 62 Pseudomonas kökeninin beşi ve 52 Acinetobacter kökeninin 15'i pozitif bulunmakla birlikte polimeraz zincir reaksiyonu ile bu kökenlerin hiçbiri blaIMP veya blaVIM pozitif değildi. Bu sonuçlar bölgemizde daha önce yapılmış olan çalışmalarınkilerle uyumluydu.IMP ve VIM tipi enzimler dünyadaki en yaygın MBL'lar olsalar dahi bu çalışmanın sonuçları MBL'ların bu iki tipinin hastanemizde yaygın olmadığını ve hızlı ve kolay uygulanabilir olan tarama testlerinin, IMP ve/veya VIM üreten kökenlerin bulunmadığı veya seyrek bulunduğu durumlarda yüksek oranda yalancı pozitif sonuç verebileceğini göstermektedir. Bu konuda bölgemizde yapılmış olan daha önceki çalışmaların sonuçları da göz önünde bulundurulduğunda, hastanemizdeki karbapenem direncinden farklı direnç mekanizmalarının sorumlu olabileceği ve direncin mekanizma(ları)nın kesin olarak belirlenmesi için daha fazla çalışmaya gereksinim olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Carbapenems are the most frequently used antibiotics in the treatment of multi-drug resistant Gram negative bacterial infections. One of the major mechanisms of carbapenem resistance is production of metallo-beta-lactamases (MBL). MBL genes reside on chromosome or plasmids and easily spread among bacterial strains. Therefore, data on the epidemiology of antimicrobial resistance due to MBLs is critically important during the determination of antibiotic policies and therapeutic decisions.The occurance of IMP and VIM type MBLs in our geographic region has been shown previoulsy. In this study, we aimed to determine the occurance and the frequency of IMP and VIM type enzymes, which are the most frequently encountered MBLs in Psedomonas and Acinetobacter. For this purpose, Psedomonas and Acinetobacter strains isolated from clinical specimens of the patients attending to the clinics of Cerrahpaşa School of Medicine were screened for IMP and VIM type MBLs using both of phenotypic and molecular methods.Between October 2007-2008 62 Pseudomonas and 52 Acinetobacter carbapanem resistant strains were obtained from routine microbiological cultures of various clinical materials (wound swabs, sputum, bronchoalveolar lavage, blood culture, abscess, urine specimens) sent to the labs of Microbiology and Clinical Microbiology Department and İnfectious Diseases and Clinical Bacteriology Department and screened for MBL with combined-disk methods phenotypically.Although during the initial screening with combined disk method 5 of 62 Pseudomonas and 15 of 52 Acinetobacter strains found positive, none of these strains was positive for blaIMP or blaVIM with polymerase chain reaction. These results were compatible with those of the similar studies performed in our region previoulsy.Although IMP and VIM type enzymes are most frequent MBLs worlwide, the results of this study, show that this two types of MBLs are infrequent in our hospital and phenotypic scrrening methods, which are rapid and easy to perform seem giving high rate of false positive results in the case of IMP and/or VIM producing strains are absent or rare. However, considering the results of previous studies in this regard in our region, other carbapenem resistance mechanisms may be reponsible and further studies are needed to explore the exact mechanism(s) of carbapenem resistance in our hospital.