Elit yüzücülerde ve futbolcularda akciğer hacim oranının stereolojik yöntemle belirlenip solunum parametreleri ile karşılaştırılması
Estimation of the lung volume fractions using the stereological methods and their comparison the relation between the respiration parameter in elite swimmers and soccer players
- Tez No: 236794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN, PROF. DR. BİLSEN SİRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit yüzücü ve futbolcuların stereolojik yöntemle belirlenen akciğer hacimleri ve hacim oranları ile solunum parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma, 18-24 yaşları arasında 20 elit yüzücü ile değişik lig seviyelerinde futbol oynamış 20 futbolcu üzerinde yapıldı. Deneklere solunum fonksiyon testleri uygulandı. Her iki grubun inspirasyonda ve ekspirasyonda yüksek çözünürlü bilgisayarlı tomografi görüntüleme cihazı kullanılarak akciğer görüntüleri alındı. Elde edilen görüntülerden stereolojik yöntemlerden biri olan Cavalieri prensibi ile hesaplamalar yapıldı. Akciğerin her bir lobu ile toplam akciğerin hacmi, hacim oranları ve genişleme oranları tespit edildi. Solunum fonksiyon testleri sonucunda yüzücülerin ortalama değerlerinin her parametrede futbolculardan daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the lung volume and volume fraction measured by the stereological method and the respiration parameters between elite swimmers and soccer players. The research was done on 20 elite swimmers and 20 soccer players from different leagues with ages of between18-24 years. Respiration function tests of all subjects were measured. The lung images of the groups in inspiration and expiration were taken using a high resolution computerized tomography machine. The obtained sectional images were estimated using the Cavalieri Principle which is one of the stereological methods. Total lung volume with the volumes of each lobes of the lungs, volume fraction and expansion rates were stated. The results of the respiration function tests showed that the average values of the swimmers were higher than that of the soccer players in every parameter. However, there were a significant correlations between the values of FVC(lt), FEV1/FVC, VC(lt), MVV(lt/min) and MVV(%) at 0.05 level.