Hodgkin lenfomada Cox-2, Bcl-2 ve LMP-1 ekspresyonlarının immünhistokimyasal yöntemle araştırılması ve prognoz ile ilişkilerinin incelenmesi
The investigation of Cox-2, Bcl-2 and LMP-1 expressions by immunhistochemistry in Hodgkin?s lymphoma and their relation with prognosis
- Tez No: 236882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hodgkin lenfoma (HL) patogenezinde Cox-2 ve Bcl-2'nin önemi net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda Klasik HL'de (KHL) Cox-2, Bcl-2 ve LMP-1 ekspresyonları ile bunların klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı.Çalışma 40 KHL (29 miks hücreli (MH), 11 nodüler sklerozan (NS)) olgusu içerdi. Bu olgulara ait arşiv bloklarından doku mikroarrayleri hazırlandı ve immünhistokimyasal yöntemle Cox-2, Bcl-2 ve LMP-1 antikorları uygulandı. Olgulara ait klinik bilgiler arşiv dosyalarından elde edildi.Çalışmamızda KHL alt tipleri arasında evre ve cinsiyet yönünden anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
The importance of Cox-2 and Bcl-2 in the pathogenesis of Hodgkin?s lymphoma (HL) is not known exactly. The aim of this study is to examine Cox-2, Bcl-2 and LMP-1 expressions immunhistochemically in HL and to investigate their relation with clinicopathologic parameters and prognosis.The study included 40 classical Hodgkin?s lymphoma (CHL) (29 mixed cellularity (MC), 11 nodular sclerosis (NS)). Cox-2, Bcl-2 and LMP-1 antibodies were performed to tissue microarrays immunohistochemically.