Hepatik iskemi-reperfüzyon modelinde,adrenomedüllin ve adrenomedüllin bağlayıcı protein-1 kombinasyonunun akut akciğer hasarı ve karaciğer hasarı üzerine etkilerinin araştırılması
Invastigation of the effects of combination of adrenomedullin and adrenomedullin-binding protein-1 on acut lung injury and hepatic injury in hepatic ischemia-reperfusion model
  1. Tez No: 236897
  2. Yazar: SERKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CELAL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz cerrahisinin ulaşmış olduğu noktada özellikle organ nakli cerrahisinde ve organ hasarı tamir cerrahilerinde cerrahi tekniğin gereği olarak iskemi oluşturulmaktadır. Hastalığın ya da cerrahi tedavinin bir parçası olarak oluşmuş olan iskemi-reperfüzyon hasarının önüne geçmek, hem hastalığın kontrolünde etkili olacak hem de cerrahi tedavinin uygulanabilirliğini ve etkinliğini artıracaktır. İskemi-reperfüzyon hasarının önüne geçebilmek için klinik deneylerle pek çok model oluşturulmuş, pek çok yöntem denenmiş ve pek çok terapötik ajan kullanılmıştır.AM'nin vazodilatatör, antiinflamatuvar, antiproliferatif, natriüretik etkileri tanımlanmıştır. AMBP-1'in, birlikte kullanıldığında AM'nin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir. Oluşturmuş olduğumuz hepatik iskemi-reperfüzyon modelinde AM'nin antiinflamatuvar ve vazodilatatör etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla AM ve AMBP?1 kombinasyonu infüzyonu kullanılmıştır.Sham, kontrol ve AM+AMBP?1 infüzyon grubu olarak 3 grup oluşturulmuş ve sham grubunda sadece laparatomi uygulanmıştır. Kontrol ve AM+AMBP?1 infüzyon grubunda iskemi-reperfüzyon hasarı oluşturulmuştur. Her üç grupta da akciğer ve karaciğer dokuları alınarak hem biyokimyasal hasar parametreleri hem de histolojik hasar değerlendirilmiş ve immunohistokimyasal olarak da AM düzeyi gösterilmiştir. AM+AMBP?1 infüzyonu uygulanan grupta kontrol grubuna göre biyokimyasal hasar parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük değerler tespit edilmiştir. Histopatolojik hasar skorları karşılaştırıldığında 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.AM+AMBP?1 infüzyonunun biyokimyasal hasar parametrelerinde oluşturmuş olduğu düşük değerlere rağmen histopatolojik hasar oluşumunda olumlu etkinlik sağlayamamış olması, iskemi-reperfüzyon oluşumundaki tanımlanmış hasar mekanizmalarını inhibe etmekle birlikte henüz tanımlanamamış mekanizmaların varlığı lehine yorumlandı. AM molekülü üzerine yapılacak yeni deneylerin de yardımıyla, iskemi-reperfüzyon hasarının engellenmesinde ya da azaltılmasında optimum etkinliğin sağlanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
At the point where today?s surgery has reached, ischemia is being formed as a surgical technique particularly in transplantation surgery and organ-injury repair surgery. Preventing ischemia-reperfusion injury caused by the surgical therapy and disease will be useful in managing the disease and will increase the effectiveness and applicability of the surgical therapy as well. Many models have been created, many methods have been tried and many therapeutic agents have been used to prevent ischemia-reperfusion injury.Adrenomedullin has been shown to have vasodilator, anti-inflammatory, anti-proliferative and natriuretic effects. Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 has been indicated to increase the efficiency of Adrenomedullin when they are used together. We investigated the anti-inflammatory and vasodilator efficacy of Adrenomedullin in a model of hepatic ischemia-reperfusion. To this end, an infusion of Adrenomedullin and Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 combination was used.Three groups were set up as Sham, control and Adrenomedullin + Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 infusion and in the group Sham only laparatomy was performed. In control and Adrenomedullin + Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 infusion groups we generated ischemia-reperfusion injury. We obtained lung and liver samples from each group and investigated both biochemical injury parameters and histologic injury and we also showed Adrenomedullin levels immunohistochemically. Adrenomedullin + Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 infusion group has been shown to have statistically significant decreased levels in biochemical injury parameters compared with the control group. There was no statistically significant difference regarding histopathologic injury scores among three groups.The finding that Adrenomedullin + Adrenomedullin Bağlayıcı Protein?1 infusion has provided low levels in biochemical injury parameters but did not have any positive effect on histopathologic injury formation is interpreted as the infusion inhibits injury mechanisms known for ischemia-reperfusion formation but still it?s likely that there are undefined mechanisms. It is considered that with the help of further studies on Adrenomedullin molecule, optimum efficiency in the prevention or decrease of ischemia-reperfusion injury can be attained.