Ön çapraz bağ cerrrahisinde iki farklı fiksasyon yönteminde rehabilitasyon sonrası fonksiyonel sonuçların karşılaştırılması
Comparison of functional outcomes after rehabilitation in two different anterior cruciate ligament reconstruction methods
- Tez No: 236929
- Danışmanlar: PROF. DR. Y.GÜL BALTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Endobutton ve Transfix fiksasyon yöntemleri kullanılarak ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan kişilerin, alt ekstremite kas kuvveti, eklem pozisyon hissi, diz laksite ve yaşam kalitesi sonuçları farklarının belirlenmesidir. Hamstring tendon grefti kullanılarak Endobutton (n=20, yaş ortalaması: 26.45 yıl) ve Transfix (n=20, yaş ortalaması: 29.85 yıl) fiksasyon yöntemleri ile ameliyat edilmiş bireyler 2 ayrı gruba ayrılıp klinik ön çapraz bağ rehabilitasyon programına alındı. Her iki gruba ameliyat sonrası 12.ayda izokinetik kas testi (ISOMED 2000) yapılarak, kuadriseps ve hamstring kas kuvveti değerlendirildi. Diz eklemi eklem pozisyon hissi kayıplarını belirlemek için bilgisayarlı koordinasyon ve propriosepsiyon testleri (Fonksiyonel Squat Sistem, Monitored Rehab System) yapıldı. Diz laksitesi tibial anterior translasyon testi Kneelax 3 artrometre kullanılarak belirlendi. Yaşam kalitesi farkları Tegner, Lysholm ve International Knee Documentation Committee (IKDC) skalaları ile belirlendi. Etkilenmiş ekstremite kuadriceps ve hamstring izokinetik kuvvet, koordinasyon, propriosepsiyon ve anterior tibial laksite iki grup arasındaki farkın anlamlılık testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. İki grup arasında tüm parametrelerde istatistiksel açıdan bir fark bulunmadı (p>0.05). Yaşam kalitesi indeksleri sonuçlarında, her iki grupta da ortalama %90 oranında normal ve normale yakın fonksiyon belirlendi. Sonuç olarak Transfix ve Endobuton cerrahi tekniği ile ön çapraz bağ rekostruksiyonu yapılan bireylerin ameliyat sonrası 1. yıl itibariyle fonksiyonel sonuçlarında fark olmadığı gösterilmiştir. Ancak her iki grupta da kuvvet, koordinasyon ve propriosepsiyon yetersizliği devam etmektedir. Bu yüzden nöromuskuler egzersizler içeren rehabilitasyon programı, cerrahi sonrası uzun dönemde de devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine lower extremity muscle strength, joint position sense, laxity and quality of life differences in patient who underwent ACL reconstruction using by Endobutton fixation (n=20, mean age: 26.45 and Transfix (n=20, mean age: 29.85) methods. Subjects who underwent ACL reconstruction with hamstring tendon using by endobutton and transfix were seperated in two groups and recruited ACL rehabilitation programme. Isokinetic muscle strength test (Isomed 2000) was applied in both group and muscle deficit of involved side was determined. Computerized coordination and proprioception tests (Functional Squat System, Monitored Rehab System) were performed to determine the deficits of joint position sense. Anterior translation test was performed using by Kneelax 3 arthormeter to determine knee laxity. Differences in quality of life was determined with Tegner, Lysholm, International Knee Documentation Committee (IKDC) scales. Indipendent-Samples T Test was use to determine the differences between the groups. There were no significant differences between two groups in hamstring and quadriceps muscle strength, concentric and eccentric motor coordination and anterior tibial laxity deficits (p>0.05). 90% normal and nearly normal result was found in quality of life scales in both groups. Results of our study demonstrated that there was no difference in functional outcomes between Transfix and Endobuton groups one year after anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon graft. However there were remaining deficits in strength, coordination and proprioception in both groups. Therefore rehabilitation programme which includes neuromuscular exercises should be maintained.