Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'ne Ocak-Aralık 2003 tarihleri arasında başvuran yeni tanı erişkin kanser hastalarının sağkalımlarının belirlenmesi
Overall survival of newly diagnosed adult patients applying to Hacettepe University Oncology Hospital between January-December 2003
- Tez No: 236943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanser hastalarının sağkalımı uygulanan tedavinin ötesinde, sağlık hizmetlerine ulaşabilme, sosyoekonomik düzey, hasta bilinç ve eğitim düzeyi, personel eğitim ve deneyimi, multidisipliner yaklaşım gibi pek çok faktöre bağımlıdır. Bu şartların en üst düzeyde sağlanabildiği merkez ve ülkelerde hastaların sağkalımının daha iyi olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kanser hastalarının sağkalımı, sağlık hizmetlerinin kalitesini gösteren bir ölçüt olarak kullanılabilir. Bu çalışmada Ocak-Aralık 2003 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'ne başvurarak kanser kayıt sistemine dahil edilen 1525 hastanın demografik özellikleri incelenmiş ve sağkalımları belirlenmeye çalışılmıştır. Hastaların %56,9'u kadındır. Hastaların ortalama yaşı 52,9±14,0 bulunmuştur. Toplam 991 hastanın (%65,0) eksitus olduğu veya hayatta olup en az 5 yıllık sağkalım süresini tamamladıkları belirlenmiştir. Tüm grupta en sık görülen kanserler meme (%19,5), akciğer (%10,0) ve kolorektal (%9,0) kanserlerken, erkeklerde akciğer (%18,6), kolorektal (%11,9) ve baş-boyun (12,4), kadınlarda ise meme (%33,5), serviks (%9,8) ve endometrium (%9,0) kanserleri ilk 3 sırayı almışlardır.
Özet (Çeviri)
Survival of cancer patients is dependent on not only the treatment choice, but on various factors like availability of health services, socioeconomic status, level of patient education, staff education and experience, and multidisciplinary approach. Patient survival is known to be better in centers and countries where all of these factors can be optimized. Therefore, the survival of cancer patients can be used as a measure of health care services. In this study, the demographical characteristics and survival of 1525 patient who have applied to Hacettepe University Oncology Hospital between January-December 2003 have been determined. The majority of patients were female (56.9%). Mean age of patients was 52.9±14,0. A total of 991 patients were documented to have deceased or to be alive after 5 years of follow up. The most common cancers were breast (19.5%), lung (10.0%) and colorectal cancers (9.0%) in the whole group. In males, lung (18.6%), colorectal (11.9%) and head and neck cancers (12.4%) were the most common cancers in males, while breast (33.5%), cervix (9.8%), and endometrium cancers (9.0%) were the most common in females. Five-year survival of all patients was 56.7%.