Kınesıo bant uygulamasının kas kuvveti,pozisyon duyusu ve dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of kinesio taping on muscle force, proprioception and endurance
  1. Tez No: 236942
  2. Yazar: BUKET TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Kinesio Bant uygulamasının kas kuvveti, pozisyon duyusu ve dayanıklılık üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza alınan 40 sağlıklı birey; 20 kadın (21.10±1.07 yıl) ve 20 erkek (21.61±0.97 yıl) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba izokinetik kuvvet, kassal dayanıklılık, pozisyon duyusu ve vücut kompozisyon analizi değerlendirmeleri yapıldı. İzokinetik tepe tork ve toplam iş `ISOMED 2000' izokinetik sistem kullanılarak 60°/sn ve 180°/sn hızda ölçüldü. Pozisyon duyusu ve dayanıklılık testleri `Monitorize Fonksiyonel Squat Sistem' kullanılarak gerçekleştirildi. Bireyler Kuadriseps kas grubu ve diz eklemi çevresine uygulanan kombine Kinesio bantlama öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was; to assess the effect of Kinesio taping on muscle force, proprioception and functional endurance. 40 healthy subject divided into two groups, 20 female (21.10±1.07 years) and 20 male (21.61±0.97 years) participated in this study. Isokinetic muscle force, functional endurance proprioception and body composition evaluations were applied to both of the groups. Isokinetic peak torque and total work were evaluated by using `ISOMED 2000? isokinetic system in 60°/sec and 180°/sec velocity. Proprioception and functional endurance tests were performed by `Monitorized Functional Squat System?. Subjects were assessed before and after combined knee Kinesio taping.