Kanser hastalarında febril nötropeni riskinin ve febril nötropeni yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of febrile neutropenia risk and febrile neutropenia management in cancer patients
  1. Tez No: 917397
  2. Yazar: ELİF ARAS ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Febril nötropeni (FN), kanser hastalarının yaklaşık %19'unda görülen, kemoterapinin en önemli doz sınırlayıcı yan etkisidir. Bu çalışma ile kanser hastalarının FN gelişimi açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve klinik eczacının multidisipliner ekibe aktif katılımı ile FN profilaksi ve tedavi süreçlerinin uluslararası kılavuza uygunluğunun değerlendirilmesi, ilaç ilişkili sorunların (İLİS) tespit edilerek önlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde, retrospektif (Ocak 2020- Aralık 2020) ve prospektif dönemi (Şubat 2021 – Şubat 2022) olan kesitsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Retrospektif dönem için 991, prospektif dönem için 521 hasta değerlendirilmiştir. Riskli olarak kabul edilen hastaların prospektif dönemde 131 (%94,9)'inin, retrospektif dönemde 187 (%89,5)'sinin primer profilaksi amacıyla granulosit koloni stimüle edici faktör (G-CSF) kullandığı görülmüştür (p=0,072).
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia (FN) is the most important dose-limiting side effect of chemotherapy, occurring in approximately 19% of cancer patients. This study aimed to evaluate the risk factors for development of FN among cancer patients, to assess the compliance of FN prophylaxis and treatment processes with international clinical guidelines, and to identify and prevent drug-related problems (DRPs) through the active involvement of a clinical pharmacist in a multidisciplinary team. The study was conducted as a cross-sectional investigation with retrospective (January 2020–December 2020) and prospective (February 2021–February 2022) periods at the Hacettepe University Oncology Hospital. A total of 991 patients in the retrospective period, and 521 patients in the prospective period were evaluated. It was observed that 131 (94.9%) patients in the prospective period and 187 (89.5%) patients in the retrospective period used granulocyte-colony stimulating factor (G-CSF) for primary prophylaxis (p=0.072).