Kanser hastalarında akut böbrek hasarı sonrası yapılan hemodiyalizin morbidite ve sağkalıma etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of hemodialysis on morbidity and survival after acute kidney injury in cancer patients
  1. Tez No: 838125
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAĞIN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR, PROF. DR. MUSTAFA ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), serum kreatinin düzeyinde artış ve idrar çıkışındaki azalmayla ile seyreden, sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesinde bozulmaya yol açan ani böbrek fonksiyon kaybıdır. Kanser sürecinde karşılaşılan en yaygın renal patoloji olan ABH, hastalar için önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Tanı ve tedavi sürecindeki yenilikler ve palyatif bakım hizmetlerindeki gelişmeler sayesinde kanser hastalarının sağkalım süreleri ve yaşam kaliteleri artmıştır. Uzayan yaşam süresi, ABH gibi komplikasyonların görülme olasılığını da arttırmıştır. Kanser hastalarında karşılaşılan ABH'ın tedavisinde eskiye kıyasla hemodiyalize daha çok başvurulmaktadır. Fakat hemodiyalize karar verme aşamasında yol gösterecek belirlenmiş bir ölçüt bulunmamaktadır. Bu çalışmaya Ocak 2014 ve Nisan 2023 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi yataklı servislerinde yatan, kanser tanılı ve akut böbrek hasarı nedeniyle hemodiyalize alınan 139 hasta dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, yatış verileri, komorbiditeler, kanser ile ilgili veriler, laboratuvar değerleri, akut böbrek hasarının nedeni ve evreleri, hemodiyaliz süreci ve sağkalım verileri değerlendirildi. Hastalar, 30 gün içinde ölenler ve 30 günden daha uzun yaşayan hastalar olarak gruplandı.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a sudden loss of renal function characterized by an increase in serum creatinine level and a decrease in urine output, leading to impaired fluid-electrolyte and acid-base balance. AKI, which is the most common renal pathology encountered in cancer patients, is an important cause of morbidity and mortality. As a result of innovations in the diagnosis and treatment process of cancer and developments in palliative care services, the survival time and quality of life of cancer patients have increased. Better life expectancy has also increased the likelihood of complications such as AKI. Hemodialysis is more commonly used in the treatment of AKI in cancer patients compared to the past. However, there is no defined criteria to guide the decision-making process on hemodialysis. Between January 2014 and April 2023, 139 patients diagnosed with cancer and receiving hemodialysis due to acute kidney injury, hospitalized in the inpatient services of Hacettepe University Faculty of Medicine Oncology Hospital were included in this study. Demographic data, hospitalization data, comorbidities, cancer-related data, laboratory values, cause and stages of acute kidney injury, hemodialysis process and survival data were evaluated. Patients were grouped as those who died within 30 days and those who lived longer than 30 days.