Rezin-dentin arayüzündeki streslerin üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi.
Investigation of stresses on resin-dentin interface by three-dimensional finite element analysis
- Tez No: 236981
 - Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DAYANGAÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kompozit rezin restorasyonlar restoratif diş hekimliği pratiğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Rezin-dentin arayüzünde oluşan stresler kompozit rezin restorasyonların bağlanma dayanıklılığını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu arayüzdeki streslerin transferinde arayüzün mikro yapısı ve elastisite modülünün özel dağılımı önemli bir rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda arayüzdeki mikro yapıların mikromekanik özellikleri daha ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı rezin-dentin arayüzündeki streslerin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanılarak incelenmesidir. Tamamen bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada kompozit rezin, adeziv tabaka, hibrit tabaka, dentin tübülleri, intertübüler dentin, peritübüler dentin ve rezin tagları içeren modellerin tasarımları yapılmıştır. Modellere 20 MPa'a eşdeğer stres oluşturacak çekme kuvveti uygulanarak oluşan stres değerleri ve dağılımları belirlenmiştir. Çalışmada hibrit tabaka kalınlığının, adeziv tabaka kalınlığının, dentin derinliğinin, tübül oryantasyonunun ve infiltrasyon profilinin (adezivin demineralize dentine tamamen infiltre olduğu tam infiltrasyon ve kısmen infiltre olduğu kısmi infiltrasyon durumları) arayüzdeki stres değerleri ve dağılımları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Adeziv tabaka ve hibrit tabaka kalınlıklarının stres değerleri ve dağılımları üzerinde önemli bir etkileri bulunamazken, dentin derinliğinin artması, tübüllerin açılı olması ve kısmi infiltrasyon durumlarında arayüzdeki stres değerlerinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite resin restorations are being frequently used in restorative dental practice. Stresses generated in resin-dentin interface is one of the most important factors that effects the bond strengths of composite resin restorations. The interfacial microstructure and spatial distribution of the modulus of elasticity have a profound effect on stress transfer at the resin-dentin interface. Detailed micromechanic properties of microstructures of the interface are available from recently published studies. The aim of this study was to investigate the stresses on resin-dentin interface using three dimensional finite element method. Models including composite resin, adhesive layer, hybrid layer, dentinal tubules, intertubular dentin, peritubular dentin and resin tags were designed in this study which was accomplished fully in virtual environment. A tensile force equivalent to 20 MPa was applied to models and values and distributions of stresses were determined. In this study the effect of hybrid layer thickness, adhesive layer thickness, dentin depth, tubule orientation and infiltration profile (Full infiltration profile which adhesive could have fully infiltrate into the demineralized dentin and partial infiltration profile which adhesive couldn?t have fully infiltrated into the demineralized dentin) on the stress values and distribution at the interface were investigated. There were no significant effect of adhesive layer and hybrid layer thickness on stress values and distributions while an increase in stress values of deep dentin, angled tubule and partial infiltration profile were observed.