Pazarlama faaliyetlerinde bir araç olarak internetin kullanımı
- Tez No: 92853
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
75 TÜRKÇE ÖZET Modern işletmelerin üretim ve satış odaklı anlayışlarını geride bırakmalarının üzerinden çok zaman geçti. Atık işletmeler pazarın sesini ne kadar iyi dinleyip bu bilgiye göre kendilerini ne kadar süratli ve etkin olarak değiştirebiliyorsa rekabet ortamında ayakta kalma şansları da o denli yüksek olmaktadır. Bunu başarabilmek için de, işletmelerin faaliyet gösterdiği pazar ile arasında yakın bir iletişim kurmaları gerekmektedir. Yıllar boyunca pazarlamacılar bu iletişimi sağlayabilmek için akla gelebilecek bütün imkanları kullandılar, yeni teknikler ve metodlar geliştirdiler. Bu çabalarına da aralıksız devam etmektedirler. Pazarlamacılar pazar hakkında sağlıklı ve detaylı bilgi almaya çalışırken, ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler pazarlar arasındaki coğrafi sınırları hızla yıkmakta ve işletmeleri global bir pazara doğru sürüklemektedir. Bu gelişme ise pazarlamacıların iletişim kurmak zorunda olduğu coğrafyayı genişletmekte ve elde edilecek bilgilerin yorumlanmasını zorlaştırmaktadır. WWW standartından sonra (1991) inanılmaz bir hızla yaygınlaşan internet, işletmelere ihtiyaç duydukları sürekli ve sıhhatli bilgiyi elde etme imkanı vermiştir. Bugün klasik anlamdaki pazarlama tekniklerinin tamamına yakını internet üzerinden uygulanmakta ve bu uygulamalar internet'in diğer araçlara göre gücünün ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. İşletmelerin dijital sinir sistemlerine (bkz. S. 55) sahip olması ve Web sitelerini bu sistemin pazara açılan kapısı olarak kullanmaları durumunda, internet'in pazarlama aracı ve haberleşme ortamı olarak kullanım gücü en üst seviyeye çıkmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre (Eylül 1999) internet bugün dünya üzerindeki 200 milyon insana ulaşabilmektedir. Kullanımının yaygınlaşması, kendisinden önce ortaya çıkan önemli teknolojilerin yaygınlaşmasında çok76 daha hızlıdır. Türkiye'de de internet 1993 yılından beri halkın kullanımına açıktır. Internet kullanım oranı 1999 başlangıcı rakamları ile dünya ortalamasının çok gerisindedir. Ancak bu durumun süratle değişmesi ve internetin Türkiye'de yaygınlaşması için devletin ve özel sektörün başlattığı önemli projeler bulunmaktadır. Ancak Türk işletmeleri geçen, bu süre zarfında ya internet'ten tamamen uzak kalmış veya mevut teknolojik imkanlar ile sunabileceği hizmetin çok azını müşterilerine verebilmiştir. Unutmamak gerekir ki intemet'in gelişmesi sadece iletişim altyapısı ve bilgisayar sayısı ile alakalı değildir. Internet'in içerik olarak zenginleşmesi burada en büyük rolü oynayacaktır, işte işletmelere düşen görev bu boşluğu doldurmak ve mevcut teknolojik imkanlar doğrultusunda hızla artan internet toplumuna daha bol ve daha iyi içerik sunmaktır. Internet toplumu ile önce tanışan ve onların beklentilerini karşılayan işletmeler rakiplerine göre avantaj sağlayacak ve bu yeni pazardan edindiği tecrübeler ile sağladığı avantajı koruyabilecektir.
Özet (Çeviri)
77 İNGİLİZCE ÖZET Modern organizations have left the production and sales oriented management long times ago and became marketing oriented. Today the success rate of a business in competitive markets is related with the level of sensing the market changes and level of efficient reaction to these changes. In order to achieve this, the business must create a close communication with its market. The marketing people used all the possibilities, new techniques and methodologies to create this communication and they continue to work on it. While the organizations try to analyze and understand their market, the improvements in the transportation and communication areas removed the geographical borders between the markets and pushed the organizations into a global one. These issues enlarged the markets that organizations have to research and made the analysis of the collected information even more difficult. The internet which has an amazing widespread after the introduction of WWW standard in 1991, gave the possibility of capturing the required continues and precise marketing information to the organizations. Today, almost all of the marketing techniques are being applied on the internet. These applications show that the internet is more powerful than all the others are. The power of the internet as a marketing media and as a communication platform is maximized when the business has a digital nervous system (see p. 55) and uses its Web site as a port from this system to its market. According to the last surveys held on September 1999, Internet reached 200 million people worldwide. The speed of increase in internet usage is much more than the technologies issued before the internet. The internet is publicly available since 1993. The rate of the internet usage according to the population in Turkey is much less than world average as the beginning of78 1999. But the situation is changing and the usage of internet increasing rapidly with the initiations of the government and the private sector. Unfortunately, Turkish organizations either stayed away from the internet, or supply only a small portion of the technically possible services to their customers during this period. It should not be forgotten that the usage rate of the internet is not only related with the communication infrastructure and number of computers. The richness of the internet content has an important role in this situation. The task of the organizations is to fill this gap and to supply rich content and better services to the growing internet society. The companies, which will meet with the internet society earlier, will have advantage over the others and they will be able to keep this advantage with the experience gained in the new market.