Yeni sentezlenen schiff bazlarının kimyasal sensörlerde aktif bileşenler olarak kullanımının araştırılması
Investigation of usage of recently synthesized schiff bases as active components in chemical sensors
- Tez No: 237136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
YENİ SENTEZLENEN SCHİFF BAZLARININ KİMYASAL SENSÖRLERDE AKTİF BİLEŞENLER OLARAK KULLANIMININ ARAŞTIRILMASIÖZETBu çalışmada; yeni sentezlenen N,N?-etilenbis-(3-metoksi-salisilaldimin) schiff bazı ve onun Cu(II), Co(II) ve UO2(VI) komplekslerinin, PVC membran iyon seçici elektrotların yapısında aktif bileşen (iyonofor) olarak kullanımı araştırıldı.N,N?-etilenbis-(3-metoksi-salisilaldimin) schiff bazı kullanılarak hazırlanan katı hal kontakt PVC membran elektrotların, diğer iyonlar yanında Ag+ iyonlarına karşı seçici olduğunu gözlendi. Elektrotların Ag+ iyonlarına karşı durgun ortam potansiyometrik performans özellikleri bilgisayar kontrollü ölçüm sisteminde test edildi. 1,0x10-6 ? 1,0x10-1 M aralığında Ag+ iyonlarına doğrusal cevap sergileyen elektrotların tayin limiti 8,3x10-7 M olarak belirlendi. Hazırlanan elektrotların cevap zamanının ortalama 15 saniye olduğu ve yüksek derişimlere doğru gidildikçe bu sürenin daha da kısaldığı gözlendi. Elektrotlar, Ag+ iyonuna karşı performanslarında bir değişim olmaksızın 3 ay süresince kullanıldı. Elektrotların pH çalışma aralığının 3-8 arasında olduğu ve bu aralıkta tekrarlanabilir sonuçlar verdiği gözlendi. Elektrotların susuz ortamda Ag+ iyonuna karşı potansiyometrik davranışları organik çözücülerde test edildi ve %10 organik çözücü toleransına sahip olduğu gözlendi. Ag+ iyonlarının rutin tayini için, katı hal kontakt PVC membran Ag+ seçici elektrodun mikro ölü hacime sahip hareketli ortam akış hücresi hazırlanarak dedektör olarak kullanıldı. Hazırlanan Ag+ seçici elektrotlar, potansiyometrik titrasyonlarda ve gerçek numune analizlerinde başarı ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF USAGE OF RECENTLY SYNTHESIZED SCHIFF BASES AS ACTIVE COMPONENTS IN CHEMICAL SENSORSABSTRACTIn this work, the possibility of using recently synthesized N,N?-etylenebis-(3-methoxy-salicylaldimine) Schiff base and its Cu(II), Co(II) and UO2(VI) complexes as an ionofor in the all solid state PVC membrane ion selective electrodes were investigated.All solid state PVC membrane electrodes prepared using N,N?-etylenebis-(3-methoxy-salicylaldimine) were found to be selective towards Ag+ among the other tested ions. The steady state performace characteristic of the prepared electrodes were tested using computer controlled potentiometric system. It is found that sensors exhibited a linear response towards Ag+ ions in the concentration range of 1,0x10-6 ? 1,0x10-1 M and detection limit was 8,3x10-7 M. The response time of the prepared electrodes was around 15 s. Electrodes were used for 3 months without losing their performance toward Ag+ ions. The working pH range of the electrodes were found to be between 3 and 8, and the results were repeatable in this range. The behavior of the electrodes towards Ag ions in nonaqueous organic solvents were also tested. It was found that electrodes were 10% organic solvent tolerance. All solid-state PVC membrane Ag+ selective electrodes were used for the routine analysis of Ag+ ions. The prepared Ag+ selective electrodes were also used for potentiometric titrations. Low dead volume micro sized flow through cell of the all solid state contact PVC membrane Ag+ selective electrode was manufactured and used as a detector in the flow injection analysis.