Sanayi tesislerinde gürültünün modellenmesi ve değerlendirilmesi boru fabrikası örneği
Evaluation and modelling of noise in industrial plants tube manufacturing plants sample
- Tez No: 237137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YÜĞRÜK AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gelişen teknolojiye paralel artan ihtiyaçlara bağlı olarak çok farklı özelliklerde sanayi yapıları ortaya çıkmaktadır. Sanayi yapıları daha geniş alanlara yayılmakta ve daha karmaşık sistemleri içlerinde barındırmaktadırlar. Teknolojideki hızlı değişimler ve hızlı büyüme üretim sistemlerini de etkilemekte ve sanayileşmedeki değişim ivmesi daha da artmaktadır. Hızlı büyüme ve değişimler sanayi yapılarında gürültü kontrolünü daha da önemli bir konuma taşımaktadır. Üretimde verimliliğin arttırılabilmesi ve daha uygun çalışma koşullarının sağlanması için yapı içerisindeki gürültü düzeyinin kabul edilebilir değerlerde olması gerekir. Bu değerleri en etkin şekilde gürültü haritaları oluşturarak ifade edebilmekteyiz.Sanayi yapılarının yerleşim ve fonksiyonları bakımından çeşitleri, sanayi yapılarındaki gürültü kaynaklarının genel özellikleri ve çalışanlar üzerindeki etkileri Bölüm 2 `de açıklanmaktadır. Sanayi yapılarında oluşan gürültünün bir sorun teşkil ettiği tüm dünyada kabul edilmiş olup Bölüm 3'te sanayi yapıları için ulusal ve uluslar arası sistemde belirlenen çevresel ve yapı içi standart ve yönetmeliklere yer verilmiştir.Sanayi yapılarında gürültü sorununa ilişkin farklı bakış açıları ve sanayi yapılarında gürültü sorunu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalara örnekler Bölüm 4'te verilmiştir. Örnek sanayi yapısındaki yapı içi gürültü düzeyi ile ilgili ölçümler, hazırlanan gürültü haritaları ve gürültü haritalarının değerlendirmesi Bölüm 5'te incelenmiştir. Yapının genel ve çevresel özellikleri açıklanmış; yapılan ölçmeler değerlendirilerek kabul edilebilir gürültü düzeyleri ile karşılaştırılmış ve uygunsuzluklar için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the industrial buildings have very kind features under developing technologies and arising demands. Industrial buildings are expanding broad areas and have more complicated systems in. Quick changes in technology and quick growth also affect production systems and acceleration of change in indusrialization increases much more. Quick qrowth and quick changes make the noise control more important in the industrial buildings. To increase productivity and ensure more confortable working conditions in the industrial areas, noise level must be within acceptable values. At this point, one of the most effective way to explain these values is to generate noise maps.The types of industrial buildings according to functions and its allocation, the general specifications of noise resources and effects of noise on the workers are explained in Part 2. Noise as a problem in the industrial buildings accepted all over the world. National and international standarts and directives for industrial areas and buildings are placed in Part 3.Definiton of different aspects about noise in industrial buildings are placed in Part 4 with some model Works about noise problem. In Part 5, general and environmental specifications of the building are explained and noise maps are prepared according to noise values which are measured in the production area and around the building. Noise maps are evaluated for the industrial building, comments are made for different situations, comparisions are made between the measurements and acceptable noise levels and also proposals for non-conformance are represented.