Kırmızı çamurun granülleştirilmesi ve sudaki florürün gideriminde kullanılması
Granulation of the red mud and its use in the removal of fluoride from water
  1. Tez No: 237247
  2. Yazar: NADİDE DANAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada kırmızı çamur granül hale getirilmiş ve sudaki florürün giderimi için hem kesikli sistemde hem de kolon sisteminde adsorben olarak kullanılmıştır. Kesikli adsorpsiyon tekniğinde, süre, çözelti pH'ı ve florür konsantrasyonunun giderim üzerine etkisi incelenmiştir. Kırmız çamur ile maksimum florür gideriminin pH 4.7'de olduğu tespit edilmiştir. Gerekli temas süresinin 6 saat olduğu ve adsorpsiyonun 2. dereceden kinetik modele uyduğu belirlenmiştir. Kesikli sistemde granül kırmızı çamur ile florür gideriminde Freundlich izoterm modeli Langmuir modeline kıyasla adsorpsiyon verilerini daha iyi temsil etmektedir. Kolon deneyleri sabit adsorben miktarı ve florür konsantrasyonunda farklı akış hızlarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, akış hızının artmasıyla maksimum kolon kapasitesinin azaldığı belirlenmiştir. Thomas modeli kolon deneylerinden elde edilen sonuçlar için kullanılmış ve model sonuçları ile deneysel sonuçların uyum içinde olduğu belirlenmiştir. Kolonda kullanılan granül kırmızı çamur 0.2 M NaOH ile rejenere edilmiş ve yeniden kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, red mud was granulated and used as an adsorbent for the removal of fluoride from water according to the batch and column systems. For the batch technique, effect of pH, contact time and fluoride concentration on the removal was investigated. Maximum floride removal was obtained at pH 4.7. The contact time to attain the equilibrium was 6 h and adsorption was followed the second-order kinetic model. In comparison to the Langmuir model, Freundlich model better described the adsorption data. Column experiments were carried out under a constant influent concentration and bed depth, and different flow rate. Thomas model was applied to the experimental results. The modelled breakthrough curves were obtained, and they were in agreement with the corresponding experimental data. The regeneration of the column was accomplished by pumping 0.2 M of NaOH and reusability of the column was investigated.