Türkiye'de üretilen farklı çiçek ve salgı bal çeşitlerinin bazı kalitatif ve besinsel özellikleri
Qualitative and nutritional properties of different monofloral and honeydew honeys produced in Turkey
- Tez No: 237253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı lokasyonlarında üretilen 8 farklı bal, çam (Pinus pnea), fiğ (Vicia cracca), akasya+fiğ (Robinia pseudoacacia+Vicia cracca), sedir (Cedrus spp), çakır dikeni (Centaurea solstitialis), pamuk (Gosspium hirsutum), üçgül (Trifolium spp.), gökbaş (Centaurea cyanus) kullanılmıştır. Çalışmada 2006 ve 2007 yıllarında aynı lokasyonlardan hasat edilen balların bazı kalitatif ve besinsel özellikleri belirlenmiştir.Bal örneklerinde kül (% 0.01-0.12), asitlik (18.2-47.5 meq/kg), protein (% 0.60-0.99) glikoz ve fruktoz toplamı (% 51.31-68.30), HMF (1.34-31.28 mg/kg), diastaz (10.9-17.9), pH (3.42-4.66), su miktarı (% 17.1-20.0) ve viskozite (2.48-8.42 pas) değerleri tespit edilmiştir. L*, a*, b* renk analizi sonuçları ise sırasıyla 24.56-34.16, 0.08-0.67 ve 0.60-5.09 aralığında tespit edilmiştir. Bal örneklerinde en yüksek miktarda bulunan mineral Mg olmuştur. Örneklerde en yüksek fenolik madde içeriği Gökbaş balına ait olup, 645.85 mg/100gr olarak bulunmuştur. En yüksek antioksidan aktivite sedir balında bulunurken, en düşük aktivite diken balında saptanmıştır. Genellikle koyu renkli balların toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi diğer ballara göre daha yüksek bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, honeys samples of different origin çam (Pinus pnea), fiğ (Vicia cracca), akasya+fiğ (Robinia pseudoacacia+Vicia cracca), sedir (Cedrus spp), çakır dikeni (Centaurea solstitialis), pamuk (Gosspium hirsutum), üçgül (Trifolium spp.), gökbaş (Centaurea cyanus) obtained from different locations of Turkey were investigated. Some qualitative and nutritional properties of honey samples collected from the same locations in 2006 and 2007, were determined. Moisture content varied from 17.1 to 20.0 %, pH from 3.42 to 4.66, diastase activity from 10.9 to 17.9, HMF from 1.34 to 31.28 mg/kg, viscosity from 2.48 to 8.42 pas, acidity from 18.2 to 47.5 meq/kg, total glucose of fructose from 51.31 to 68.30 %, protein from 0.60 to 0.99% and ash from 0.01 to 0.12%. The color parameters, namely L*, a*, b* ranged between 24.56-34.16, 0.08-0.67, and 0.60 to 5.09, respectively. The magnesium element had the highest concentrations in honey samples among the other elements analysed. Gökbaş honey samples had the highest phenolic contents (645.85 mg/100gr). While antioxidant activitiy of cedar honey sample was at the highest level, Diken honey sample showed the least antioxidant activitiy . In general, dark coloured honey samples had higher phenolic content levels and antioxidant activity than the light coloured honey samples.