Eğirdir Gölü zebra midyesi, Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) veliger larvasının dağılımı ve bolluğu
Distribution and abundance of zebra mussel, Dreissena polymorpha (Pallas,1771) veliger larvae in Lake Eğirdir, Turkey
  1. Tez No: 237299
  2. Yazar: DİLEK KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Eğirdir Gölü'nde belirlenen 3 farklı istasyondan, Haziran 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında aylık yapılan örneklemelerle Dreissena polymorpha veliger larvasının dağılımı ve bolluğu tespit edilmiştir. Çalışmada klorofil-a, nitrat, fosfat, askıda katı madde, bulanıklık, elektriksel iletkenlik, pH, çözünmüş oksijen, Secchi diski görünürlüğü ve sıcaklık ölçümleri de yapılmıştır.Veliger larvası, 55 ?m göz açıklığındaki plankton kepçesi ile 5 m derinlikten dikey çekim ile toplanmış, erginler ise bentik kepçesi ile alınmıştır. Veliger larvasıyla birlikte diğer zooplankton gruplarının bolluğu da ortaya konmuştur. Ergin midyelerin yoğunluğu, büyüklüğü ve biyoması belirlenmiştir.Araştırmada belirlenen ortalama su kalitesi değerleri; sıcaklık 17,2 oC; pH 8,8; çözünmüş oksijen 8,1 mg/l; çözünmüş oksijen doygunluğu %96,5; AKM 4 mg/l; Secchi diski görünürlüğü 4,36 m; bulanıklık 2,8 NTU; klorofil-a miktarı 3,01 mg/l; elektriksel iletkenlik 385,4 µS/cm; PO4-P 0,05 mg/l ve NO3-N
Özet (Çeviri)
In this thesis, distribution and abundance of veliger larvae of zebra mussel, (Dreissena poymorpha (Pallas,1771) have been determined between period June 2007- May 2008 in three different stations of Lake Eğirdir. In this period, chlorophyll-a, nitrate, phosphate, suspended solid substance, turbidity, electrical conductivity, pH, dissolved oxygen, secchi depth and temperature have been measured.Veligers have been taken with plankton scoop (with 45 ? pores) from secchi disk visibility level by perpendicular scooping, however matureds taken with benthic scoop three times in every point. Abundance of veligers and their relations with other zooplankton biomass has been proved. Density, size and biomass mussels are measured.On the average water temperature 17,2 oC, pH 8,8, dissolved oxygen 8,1 mg/l, electrical conductivity 385,4 µS/cm, Secchi disc transperency 4,36 m, total suspended matter 4 mg/l, chlorophyll-a 3,01 mg/l, NO3-N