Bulanık regresyonda kullanılan yöntemler
The methods used in fuzzy regression
  1. Tez No: 237388
  2. Yazar: SANİYE SERAP YANARTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, bulanık doğrusal regresyon analiz yöntemleri ele alınmıştır. Bu yöntemler doğrusal programlama temeline dayalı yöntemler ve bulanık en küçük kareler yöntemi olmak üzere iki ana başlık altında incelenecektir.Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, giriş ve önceki çalışmaları içeren bölümdür.İkinci Bölüm'de, bulanık mantık ve bulanık kümeye ilişkin genel bilgiler verilmiştir.Üçüncü Bölüm'de, bulanık regresyon analizinde kullanılan yöntemler girdisi kesin-çıktısı bulanık sayı olan regresyon analizi ve girdisi bulanık-çıktısı bulanık sayı olan regresyon analizi olmak üzere iki başlık altında ayrıntılı biçimde verilmiştir.Dördüncü Bölüm'de, bulanık regresyon analizi yöntemleri sayısal örneklerle çözümlenmiştir.Beşinci Bölüm'de, çalışmanın sonuçları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods of fuzzy linear regression analysis are studied. We consider two main methods. These are fuzzy least-square method and linear programming method.Organization of this thesis is as follows. The first chapter gives an introduction and explains the previous studies.In the second chapter, describes the fuzzy logic and fuzzy set.In the third chapter, A fairly detailed investigation is made for the methods used in the fuzzy regression anaylsis that is a crisp input- fuzzy output relation and a fuzzy input-fuzzy output numbers.In the fourth chapter, the methods of fuzzy regression analysis are being analyzed with numerical examplesIn the fifth chapter, the results of study summarized.