Bazı simuliidae (Diptera) türlerinin sitotaksonomik özelliklerinin incelenmesi
Investigations on cytotaxonomic features of some simuliidae (Diptera) species
- Tez No: 237438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Eskişehir ve çevresinde yayılış gösteren 6 farklı Simuliidae (Diptera) türünün larvaların da tükürük bezi politen kromozomları araştırılmış ve farklı zoocoğrafik bölgelerde yaşayan populasyonların kromozomları ile karşılaştırılmıştır.Çalışılan türlerden Simulium velutinum (Santos Abreau, 1922), Simulium variegatum Meigen, 1818 ve Simulium bezzi (Corti, 1914)'nin politen kromozom yapılarının diğer zoocoğrafik bölgelerde yayılış gösteren populasyonlarla yapısal ve sayısal olarak benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Prosimulium rufipes Meigen, 1830, Simulium caucasicum Rubtsov, 1940 ve Simulium costatum Friederichs, 1920'un ise kromozomal özelliklerinde sayısal bir fark olmadığı ancak yapısal olarak inversiyonlar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Salivary gland polytene chromosomes of six different Simuliidae (Diptera) species in Eskişehir city and around were researched and compared with those of other populations in different zoogeographic areas.From examined species, polytene chromosome structures of Simulium velutinum (Santos Abreau, 1922), Simulium variegatum Meigen, 1818 and Simulium bezzi (Corti, 1914) are same numerically and structurally with those of the other populations living in other regions. However, it was observed that choromosomal features of the others, Prosimulium rufipes Meigen, 1830, Simulium caucasicum Rubtsov, 1940 and Simulium costatum Friederichs, 1920, were not different from other population numerically but there were structural inversions in chromosomes of our species.