Elucidation of the deamidation mechanism of asparaginyl residues in peptides and proteins
Peptit ve proteinlerde asparagin deamidasyon mekanizmasının incelenmesi
  1. Tez No: 237461
  2. Yazar: ŞARON ÇATAK
  3. Danışmanlar: DR. MANUEL F. RUİZ LOPEZ, PROF. GERALD MONARD, PROF. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Protein deamidasyonu, bugüne kadar çok sayıda deneysel ve teorik çalışmaya konu olmuştur. Deamidasyon, enzimle katalize edilmesi gerekmeyen, asparagin amino asidini aspartik aside çeviren, spontane bir reaksiyondur. Molekülün yükünde meydana gelen değişikliğin proteinlerde zamana bağlı konformasyonel değişikliklere yol açtığı ve protein degredasyonuna hatta yaşlanmaya sebep olduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, deamidasyon reaksiyonunun mekanizması teorik bir çalışmaya konu olmuş ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Deamidasyona yol açabilecek potansiyel mekanizmalarla ilgili birçok önemli bilgi edinilmiş, bu mekanizmalar ve enerjileri detaylı olarak sunulmuştur. Asparagin'in bir diğer potansiyel degradasyon mekanizması ?peptid omurgasının kopması? da ele alınmış ve deamidasyon mekanizmasıyla karşılaştırılmıştır. Son olarak, asparagin'e komşu olan amino asitlerin deamidasyonu ne şekilde etkilediğini anlamak üzere yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Buna ek olarak, gelecekte yapılması planlanan çalışmalar da fikir bazında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Deamidation of proteins is a topic of wide interest that has been subject to experimental and theoretical studies. Deamidation is a nonenzymatic and spontaneous process that converts asparagine residues in proteins into aspartic acid. The change in charge leads to time-dependent conformational changes in proteins and has been associated with protein degradation and ageing.In this study, certain mechanistic aspects of this process have been investigated and many insights have been attained on potential mechanisms leading to deamidation. These mechanisms and their energetics have been presented in detail. Another potential fate of asparagine residues, backbone cleavage, has been introduced and compared with the deamidation mechanism. Finally, attempts to understand the effect of neighboring residues on Asn deamidation have been elaborated and several ideas for future work have been outlined.