Selenium speciation by mercapto resin and hydride generataion atomic absorption sepectroscopy
- Tez No: 6855
- Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
MERKAPTO REÇİNE VE HİDROR OLUŞTURMALI ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROSKOPİSi İLE SELENYUM TÖRLEMESi İNAL, Fehime Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN 50 sayfa, Haziran 1989 ÖZET Selenyum 'un organizmadaki gereklilik ve zehirlilik seviyelerinin çok yakxn olması, bu elementin önemini arttıran bir özelliktir. Doğal sulardaki Se(IV) ve Se(VI) dağılımının belirlenmesi için her iki iyonun da tayin edilmesi gerekir. Bu sulardaki selenyum derişiminin 0.1 ng/L' den az olmasından dolayı bir önsenginleştirme işlemi gerekmektedir. Bu amaçla yüzeyinde merkapto fonksiyonel grupları bulunan bir reçine kullanılmış, Se(IV) derişiminin, çalkalama zamanının ve pH'nın reçinenin ayırma verimine etkileri incelenmiştir. Reçinenin deniz suyu pH'smdaki Se(IV) seçicilik verimi çalışılmış, çabuk ve % 100 'e yakın sonuç elde edilmiştir. Kesikli süreç çalışmalarında elde edilen geri kazanma %90'dan yüksek bulunmuştur. -v-Yukarıdaki çalışmalarda, selenyum dericimi hidrür oluşturmalı AAS tekniği ile belirlenmiştir. Bu amaçla elektrikle ısıtılan bir atomlaştırroa sistemi geliştirilmiş ve hidrür oluşturma sistemi parametreleri selenyum belirlenmesi için geliştirmeye çalışılmıştır. #/V//>o Oo)r SawsW &od
Özet (Çeviri)
SELENIUM SPECIATION BY MERCAPTO RESIN AND HYDRIDE GENERATION ATOMIC ABSORPTION SPECTROSCOPY INAL, Fehime Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, M.S. Thesis Supervisor : Prof.Dr.0. Yavus ATAMAN 50 Pages, June 1989 ABSTRACT Importance of selenium comes from the small differences between its essential and toxic levels in organisms. Determination of both Se(IV) and Se(VI) is necessary for elucidation of the distribution of the oxidation states of selenium in environmental waters. Since the concentration of selenium in these waters is lower than 0. 1 |-ig/L, it is often necessary to employ a preconcentration step before the analysis. For this purpose a resin having immobilised mercapto functional groups was used and the effect of concentration, the uptake time and pH on the uptake efficiency of this resin were studied for Se(IV).In sea water at natural pH,the efficiency of resin as a selective preconcentration agent for Se(IV) was -iii-examined; fast and very high, about 100%, take-up was obtained. The recoveries obtained by batch type studies were higher than 90%. Se(IV) determinations were performed by hydride generation AAS system. An electrically heated system was constructed for atomisation purposes, and the parameters of the hydride generation for selenium determination were optimised. Keywords.-Selenium determination, speciation, preconcentration, natural waters. -iv-