Serbest-ile-devirli gruplar üzerine
On free-by-cyclic groups
  1. Tez No: 237533
  2. Yazar: CANAN KOCAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Scott'un ?serbest-ile-devirli gruplar alt grup ayrıştırılabilir midir?? sorusundan yola çıkılarak, Leary, Niblo ve Wise'ın ortak çalışması olan [35] makalesi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, genel anlamda, polycyclic gruplar, çözülebilir gruplar, nilpotent gruplar ve rezidülü sonlu gruplara yer verilmiş, ayrıca bunlar üzerindeki temel tanım ve teoremler üzerinde çalışılmıştır.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak serbest gruplar ve temel özellikleri hatırlatılmıştır. Daha sonra grup sunuşlarına yer verilerek direkt çarpım, yarı direkt çarpım, serbest çarpım, birleştirilmiş serbest çarpım ve HNN genişleme kavramlarına değinilmiştir.İkinci bölümde ise komütatörler, polycyclic gruplar, çözülebilir gruplar ve nilpotent gruplar üzerinde çalışılmıştır. Bunlara ek olarak grup varyetelerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde rezidülü sonlu gruplar incelenirken -ile- şeklindeki sistematikten yararlanılmış ve gerekli incelemeler yapılmıştır. Bununla beraber ?Artan HNN genişleme, Verbal Alt Grup, Torsiyon Alt Grup, Artan Rezidülü Sonlu Grup? kavramlarına değinilerek bu bölüm bitirilmiştir.Tezin son bölümde Scott'un yukarıda belirttiğimiz sorusuna dair sonuçlar özetlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Grup, serbest-ile-devirli, genişlemeler, rezidü, torsiyon, polycyclic.
Özet (Çeviri)
In this work, by considering the Scott?s problem ?if free-by-cyclic groups are necessarily subgroup separable?, it has been mainly investigated the significant paper [35] written by Leary, Niblo ve Wise. During this, it has been generally studied and investigated fundamental definitions and theorems of ?polycyclic groups, solvable groups, nilpotent groups and residually finite groups?.This thesis consists of four chapters. In the first chapter first of all we examine and recall free groups and their fundamental properties. We also study on group presentations, direct product, semi direct product, free product, amalgamated free product and HNN extensions.In the second chapter we study on commutators, polycyclic groups, solvable groups and nilpotent groups. Additionally, we work on varieties of these groups.In the third chapter, while we are interested in residually finite groups, it has been taken a support from the systematic -by- . After that, the interesting subjects ?Ascending HNN Extensions, Verbal Subgroups, Torsion Subgroups, Ascending Residually Finite Groups? have also been taken attention in here.In the last chapter it has been summarized the results about the problem depicted in above.KEY WORDS: Group, free-by-cyclic, extensions, residually, torsion, polycyclic.