Pamuk sapından iyi nitelikli aktif karbon üretim şartlarının belirlenmesi
Determining high qality active carbon production standarts in the cotton stems
  1. Tez No: 237577
  2. Yazar: MEHMET TAMER BOLGAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üstün nitelikli aktif karbon üretimini konu alan bu yüksek lisans tez çalışmasında, pamuk tarımı atığı olan pamuk sapı ham madde olarak kullanıldı. Pamuk sapı, önce kırılarak standart boyuta getirildikten sonra yıkanarak yüzey kirlerinden iyice arındırıldı. Temizlenmiş olan bu ham materyal, ZnCl2 ve H2SO4 maddelerinden hazırlanmış birkaç farklı derişimdeki çözeltilerle işleme tabi tutularak bu maddeler açısından doygunlaşması sağlandı. Doyurma işleminden sonra elde edilen doygun materyal, farklı sıcaklıklarda kül fırınında H2O (g) ve CO2 (g) atmosferinde karbonlaştırma işlemine tabi tutuldu. Bu aşamada aktif hale getirilmiş olan bu ürün örneklerinin analizi yüzey ölçüm cihazıyla yapılarak yüzey alan değerleri yanında mikro gözenek hacim değerleri de tayin edildi. ZnCl2 derişiminin %50 olması, doyurma süresinin 72 saat olması, kül fırınında yakma sıcaklığının 900 0C olması durumu üretimin optimum şartlarını oluşturdu. Belirtilen optimum şartlarda 2053 m2/g yüzey alanına, 380 cm3/g mikro gözenek hacmine sahip olan bir aktif ürün elde edildi.
Özet (Çeviri)
Known to be agricultural waste, the cotton stem was the raw material used in the study of this master thesis. Initially, the cotton steam was broken down to reach a standard size and then thoroughly cleansed to rid the material of any remaining waste. The standard pieces were then treated with ZnCl2 and H2SO4 solutions in various concentrations and complete saturation was reached. The treated material was then carbonized in various temperatures of H2O and CO2 in an ash oven. Following this, the activated material was analyzed with measurement devices to find its surface area and determine its micro cellular dimensions. With the ZnCl2 concentration at %50, the satiation duration at 72 hours, the ash oven temperatures at 900 degrees Celsius optimal standards were reached. Together with these optimal standards an active product with a surface area of 2053 m2/g and micro cellular dimensions at 380 cm3/g was successfully concluded.