The controlled drift detector as an x-ray imaging device for diffraction enhanced imaging
X-ışınları görünteleme cihazı olarak kontrollü drift detektör?un kırınım yardımıyla kontrast?ı artırılmış görüntüleme?deki uygulanımı
  1. Tez No: 237623
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREA CASTOLDİ, PROF. DR. MELTEM SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kontrast'ı Artırılmış Görüntüleme (DEI) bir X-ışınları görüntüleme tekniğidir. Koherent fotonlar aracılığıyla belirli bir dokunun moleküler yapısı hakkinda bilgi verir.Kontrollü Drift Dedektörü (CDD) 2 boyutta X-ışınları görüntüleme teknikleri icin geliştirilmiş yeni bir silikon aygıtıdır.Bu calışma, 2005 senesinde ELETTRA sinkrotron ile Trieste'de (Italya) yapılmış DEI deneyinin verileri üzerinde yapılmış tam ve ayrıntılı bir analizi sunulmuştur ve bu yeni dedektörün ve tekniğin uygulanabilirliği ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Diffraction Enhanced Imaging (DEI) is an X-ray imaging technique providing specific information about the molecular structure of a tissue by means of coherently scattered photons.A Controlled Drift Detector (CDD) is a novel 2D silicon imager developed to be used in X-ray imaging techniques.In this work a final (complete and detailed) analysis of DEI data taken with the CDD in the ELETTRA synchrotron light source facility in Trieste (Italy) in 2005, is presented and the applicability of both this new technique and the novel detector are discussed.