Köprüören havzası (Kütahya) akifer sisteminin karakterizasyonu
Characterization of the köprüören basin (Kütahya) aquifer system
- Tez No: 928175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada amaç, Kütahya il sınırları içinde bulunan Köprüören Havzası'ndaki hidrostratigrafik birimlerin tanımlanması, akifer birimlerinin sınırlarının, kalınlıklarının, tavan ve taban dağılımlarının ortaya konması; hidrolik iletkenlik parametrelerinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılmış kuyularda yapılmış kuyu testlerine ait veriler kullanılarak belirlenmesidir. Bu amaçla 1963-2010 yılları arasında açılmış toplam 68 kuyuya ait sondaj logları incelenmiş ve havzada yer yer akifer özelliği gösteren ve kuyu loglarında filtreli borularla geçilmiş olan Kuvaterner birimlerin kalınlığının 2 ile 62 m arasında değiştiği saptanmıştır. Bölgede en verimli akifer olan ve Üst Pliyosen yaşlı Emet formasyonu içerisindeki kireçtaşı-marn birimlerinin kalınlığının 12-223 m arasında değiştiği belirlenirken, yine yer yer akifer özelliği gösteren Tunçbilek formasyonuna ait tüfit ve tüflerin dağılımının sınırlı olduğu, sadece 15 kuyuda kesildiği ve kalınlıklarının 22-107 m arasında değiştiği belirlenmiştir. Hidrolik iletkenlik parametresinin sadece kireçtaşı birimlerinin filtreli olarak geçildiği 9 kuyuda yapılmış pompa testlerinin (düşüm ve yükselim) Theis, Cooper-Jacob gibi farklı yöntemler ile analiz edilmesi sonucunda 1.44x10-5 m/s ile 4.84x10-4 m/s arasında değiştiği ortaya konulmuştur. Farklı akifer birimlerin yüzeylendiği bölgelerde akiferlere yağıştan beslenim olduğu ve bu beslenimin yıllık yağışın yaklaşık %13'ü kadar olduğu Thornthwaite-Mather metoduna göre belirlenmiştir. Havzada tarımsal sulama amaçlı yeraltısuyu kullanımını belirlemek amacıyla tarımsal faaliyetler hem uzaktan algıma yöntemleri ile hem de ÇKS verileri ile değerlendirilmiş ve 2023 yılı için tarımsal sulama amaçlı yıllık çekim miktarının 30 hm3 üzerinde olduğu ortaya konmuştur. Rasat kuyularında yeraltısuyu seviyelerinde son yıllarda kaydedilen düşümler ve tarımsal sulama için yapılan yeraltısuyu çekiminin doğal beslenimden fazla olması alandaki yeraltısuyu kullanımının sürdürülebilir olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the hydrostratigraphic units in the Köpruören Basin, located in Kütahya province, to determine the boundaries, thicknesses, top and bottom distributions of the aquifer units, and to analyze hydraulic conductivity parameters using data from wells drilled by the General Directorate of State Hydraulic Works. For this purpose, drilling logs of 68 wells constructed between 1963 and 2010 were examined, and it was determined that the Quaternary units have thicknesses ranging from 2 to 62 m. The most productive aquifer in the region, the alternation of limestone-marl units within the Upper Pliocene-aged Emet formation, was found to have thicknesses ranging from 12 to 223 m. The thicknesses of tuffites and tuffs of the Tunçbilek formation ranges from 22 to 107 m. The hydraulic conductivity was analyzed using different methods, such as Theis and Cooper-Jacob, based on drawdown and recovery pumping tests conducted in 9 wells in which the limestone units were screened. The results showed that the hydraulic conductivity ranged between 1.44x10-5 m/s and 4.84x10-4 m/s. It was determined that the groundwater systems receive recharge from precipitation in outcrop areas, and the annual recharge amount is 13% of the total precipitation according to the Thornthwaite-Mather method. The groundwater abstraction for irrigation in the basin was found to be approximately 30 hm3 which was calculated by evaluating the cultivated areas using both remote sensing methods and ÇKS data. The water level declines in observation wells in recent years and the irrigational water abstraction exceeding natural recharge indicate that groundwater usage in the area is not sustainable.