İnterferometre yöntemiyle He-Ne laser ışığının dalga boyunun belirlenmesi
- Tez No: 23765
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada bir He-Ne laser ışık kaynağı kullanarak Michelson İnterf erometresi ve elektronik girişim sayacı ya pılmıştır. He-Ne laserdeki ışığın dalga boyunu belirlemek için, yapılan interf erometrede ışığın katettiği mesafe (21) değiştirilerek girişim gözlenmiş ve girişim sayacından ard arda geçen aydınlık saçaklar sayılmıştır. (N). Böylece, yol farkı ile sayılan saçak arasındaki 21=NX bağıntısından yararlanarak ışığın dalga boyu (X) hesaplanmıştır. Sonuçda dalga boyu ve kırma indisi arasındaki NX= 21 Cn -1) bağıntısından yararlanarak interf erometrenin kollarından biri üze rindeki tüp içindeki gazın kırma indisi hesaplanmıştır. 59
Özet (Çeviri)
In this study, a He-Ne laser is used as a light source, Michelson interferometer and interference fringe counter have been built. By changing the optical path lenght of the light in the interferometer we have determined the wave-length of He-Ne laser light. The interference was observed and the bright bands which passes consecutive from the interference fringe counter were counted . Using the equation 21=N\, the wave-length of the light was measured from the path difference between the two arms. As a result of this and with the help of the equation NX=2L(n -1) between wave-length and refractive index of the gas in the tube was found, where L is the tube length. 60