Hasıl işleminin çözgü kopuşlarına etkisi
- Tez No: 23766
- Danışmanlar: PROF. DR. H. RIFAT ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
II ÖZ Bu çalışmada, haşıl işleminin çözgü kopuşlarına etkisi araştırılmıştır. İlk bölümde, önce çalışmanın amacı, hedefleri verilmiş sonra haşıl işlemi ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, konu ile ilgili yapılan kaynak araştırması özet halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan çözgü ipliklerinin özellikleri, kullanılan haşıl ve dokuma makinalarının özellikleri verilmiştir. Sonra çalışma yöntemi, iplik özellikleri ölçümleri, haşıl teknik değerlerinin ölçümleri ve çözgü kopuş ölçüm yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, yapılan ölçümler sonucu elde edilen bulgular verilmiştir. Beşinci bölümde ise, bulgulardan yararlanılarak çözgü iplik özellikleri ve haşıl işlemi arasındaki ilişkiler verilmiş ve bunların çözgü kopuşu açısından önemleri değerlendirilmiştir. Son olarakta ileride yapılacak çalışmalar hakkında bazı fikirler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this study, the effect of sizing operation on the warp breakage are examined In the first chapter, initially the purpose and aims of the study and then some basic definitions relevant to the sizing operation are presented. In the second chapter, a summary of the literature survey is given. In the third chapter, the properties of warp yarns used throughout the experimental work and sizing machines, weaving machines with their features are presented. Subsequently, the method of the study, yarn testing procedures and measurements of sizing technical values and the methods of warp breakage's measurements are explained. In the fourth chapter, experimental results are presented. In the fifth chapter, with the aim of experimental results, the relationship between the properties of warp thread and sizing operation is discussed and their importance in regard of warp breakage is evaluated. Finally some suggestions are made for future studies.