Süt üreticilerinin uygulamadaki tutumları ve verime olan etkisinin irdelenmesi
Milk producers? attitudes toward production processes and their effects on milk yield
  1. Tez No: 237688
  2. Yazar: ADEM KABASAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, süt üreticilerinin uygulamada göstermiş oldukları tutum ve davranışlarda, var olduğu düşünülen kavram yanılgılarının, elde edilen sütün nitelik ve nicelik yönünden süt verimine etkisinin olup olmadığını belirlenmeye çalışılmıştır. Veri toplamada Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimlerde yaygın olarak kullanılan, nitel ve nicel araştırma metotları kullanılmıştır. 17 Açık uçlu sorulardan oluşan Süt Üreticilerinin Uygulamaya Yönelik Tutum Anketi (SÜUYTA), 24 5-dereceli Likert tipi maddeden oluşan Süt Üreticilerinin Uygulamaya Yönelik Tutum Ölçeği (SÜUYTÖ) ve gözlem veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Balıkesir İli Susurluk İlçesi Karapürçek Beldesi ile Ümiteli Köyünde süt üretim yapan toplam 82 üretici araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Üreticilere SÜUYTA ve SÜUYTÖ uygulanmış ve üreticiler arasından rasgele seçilen 5 üreticiye, süt üretimi esnasında 12 saat süre ile gözlem yapılmıştır.Süt üretimi sırasında üreticilerin, kavram yanılgısı olabileceği düşünülen bazı tutum ve davranışları sergilediklerini ve sonuç olarak elde edilen sütün nitelik ve nicelik yönünden kalitesini etkilediği sonucuna varılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Süt üretimi/ Tutum/ Kavram Yanılgısı
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to be determined whether the misconceptions about production processes, which were thought to be possessed by the milk producers, have any effect on both qualitative and quantitative yield of the product. In the data collection process, both qualitative and quantitative methods were used as commonly used in both educational and social studies. As the data collection instruments a Survey of Milk Producers? Attitude toward Production Process (SMPAPP) constituted of 17 open ended items, a Scale of Milk Producers? Attitude toward Production Process (ScMPAPP) constituted of 24 5-scale Likert-type items and observations were used.The sample of the study is constituted of a total of 82 milk producers in Karapürçek town and Ümiteli village in Susurluk County in Balikesir. SMPAPP and ScMPAPP were applied to the sample and randomly selected five producers were observed for 12 hours in a day of production.The results show that the milk producers exhibit some attitudes and behaviors as the indicators of some misconceptions as they were presumed before the study and that affect the qualitative and quantitative yield of milk.