İnkübasyon sıcaklığının farklı oranlarda süt tozu katılmış yoğurtların kalitesine etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 23775
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KURDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ Bu araştırmada, İnkübasyon sıcaklığının ve süttozu katımının yoğurt kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 3 değişik inkübasyon sıcaklığı (40,43,46 ) seçilmiş ve yoğurt yapılacak sütlere % 1, % 3 ve % 5 dozlarında süttozu katılmıştır. Araştırma sonucunda; duyusal değerlendirmede ençok % 1 süttozu katkılı yoğurtlar beğenilmiş ve tercih edilen yoğurtlar olmuştur. % 3 ve % 5 katkılı yoğurtların kıvam, yapı ve görünüşleri iyi olmuş fakat normal yoğurt tadından daha tatlı bulunmuşlardır. Süttozu oranı ve sıcaklık derecelerinin artmasıyla birlikte pH, asitlik ve kurumaddede artış gözlenmiştir. Katkı oranının artmasıyla kül miktarında artış olmuş, yağ tayininin sıcaklık ve süttozu oranıyla ilişkili olmadığı görülmüştür. Protein miktarı da artan süttozu miktarıyla paralel olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the effect of incubation temperature and addition of powdered milk on the quality of yoghurt is determined. With this purpose, three incubation temperatures (40, 43 and 46°C) are selected and powdered milk is added in the rates of \%, 3% and 5%. Also, these yoghurts are compared with the control yoghurt which have no powdered milk. The obtaining results of organoleptic assessment have showed that the yoghurt containing powdered milk 1% is mostly prefered. The others although having a good texture, maturity and appearance are not approved as their taste is sweeter than set type yoghurt. An increase in incubation temperature and rate of powdered milk caused an increase in pH, acidity and dry matter. Also an increase in ash quantity is observed with respect to the rate of additives, but no relation is found between lipid content and temperature and rate of additives. Protein content varies parallel to the rate of powdered milk.