Manyas (Balıkesir) yöresi kaplama taşları
- Tez No: 23776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
II - ÖZET - Bileşiminde 290 'dan fazla kalsiyum karbonat bulunan genellikle beyaz, şekillendirmeye elverişli bir kayaç türü olan mermer doğadaki kireç taşların in metamor-fizma ürünüdür. Ocaklardan bloklar halinde çıkarılan mermer, fabrikalara getirilerek, değişik boyut ve kalınlıkta kesilerek plaka haline getirilir. Mermer plakası silme ve cilalama işlemlerinden sonra kenar düzeltmeleri yapılarak piyasaya sürülür. Mermer takoz ve molozları ise mıcır ve paledi yen yapımında, boya, kireç, şeker, yem ve yapay gübre endüstrisinde değerlendirilebilir. Manyas beyazı ticari adıyla bilinen mermerler albenisi, renk doku ve diğer özellikleri ile iç kaplama ve dekorasyonda tüketilmektedir. ülkemiz çok büyük mermer rezervine sahip olmasına karşın henüz yeterli üretim ve tüketim miktarlarına ulaşılamamıştır. Mermer yatakları en çok İtalya, Fransa, Almanya, ABD, Japonya, Türkiye, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde bol miktarda bulu nur. Koçoğlu Köyü güneydoğusunda mostra veren pal eosen yaşı granitler de potansiyel kaplama taşları olabilir.
Özet (Çeviri)
III - ABSTRACT - Marble consisting o-F mare than 90 % calcium carbonate is a kind of rock -formed by the metamorphism o-f limestone. It is commonly white and well suited to building and sculpture. Marble blocks excavated in the quarries are transported to the plants. After cutting in slabs of various thickness and polishing processes, they are put on the market. Smaller blocks, rub lies, chips and wastes can be utilised for tile, aggregate, palladien, dye, lime, sugar refining, nutrient and fertilizer. The attractiveness, color, texture and the other characteristics of Manyas Beyazı (Trade Mark) marble Are convenient to interior cladding and decoration. The largest marble deposites are found in Italy, France, Germany The U.S.A., Japan, Türk i ye, Pak i s tan, India; respectively. Despite big reserves Türkiye has not reached to the efficient production and consumption levels. The Pal eocene aged granite that outcrops in the southeast of Koçoglu Village may be a potent iel source of covering stones, too.