Arazi tesviyesinde bilgisayar destekli makina ve işgücü planlaması.
Planning of machinery and labour supported by computer in landlevelling
- Tez No: 23777
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BÖLÜKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
VI ÖZ ARAZÎ TESVİYESİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ MAKİNA VE İŞGÜCÜ PLANLAMASI Bu çalışmada, arazi tesviyesinde kullanılan makina ve ekipmanlara ait, değişik çalışma koşullarında saptanan işletme değerleri ile tesviye yapılacak arazilere ait nivelman değerlerini veri olarak kullanan bir bilgisayar paket programı hazırlanmıştır. ATtı ana bölümden oluşan bilgisayar programı ile tesviye yapılacak örnek bir arazi için maliyet hesaplamaları ve gerekli makina parkı saptanmış, elde edilen sonuçlar sayısal ve grafiksel olarak yazıcıdan alınmıştır. Araştırma sonunda, tesviye projesi sonuçlarını, tesviye makinalarının yapısal özelliklerini ve tamamen ülkemiz koşullarında elde edilmiş işletme değerlerini kullanarak yapılan planlama ile tesviyenin en az maliyetle gerçekleştirilme olanağı yaratılmış ve uygulayıcılar için seçenekli çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PLANNING OF MACHINERY AND LABOUR. SUPPORTED BY COMPUTER IN LANDLEVELLING In this study, a computer programme using the survey values of field to be levelled and operating values determined under various working conditions that belong to the machinery and equipment as data has been developed. By means of six main computer programme divisions, cost estimates and necessary machine park for a sample field were estimated, and the.obtained results were taken from the printer numerically and graphically. According to the results of the study, with the design made using the landlevelling design conclusions^, structural features of levelling machines and operating values obtained totally in convenience with our country's (Turkey) conditions, the possibility of realizing the levelling with the least cost were created and choice solutions were presented for the appliers.