İnce boyutlu kömürlerin flotasyonu için yeni bir flotasyon makinesinin (siklojet hücresinin) geliştirilmesi
Development of a new flotation machine (cyclojet cell) for flotation of fine coals
  1. Tez No: 237800
  2. Yazar: HASAN HACIFAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez kapsamında, geleneksel flotasyon makinelerine alternatif oluşturabilecek kül ve kükürt gidermede etkili yeni bir flotasyon makinesi (siklojet flotasyon hücresi) tasarlanmış, tasarım ve çalışma parametreleri optimize edilmiştir. Optimize edilen parametreler, konik jet yüksekliği, konik tüp daldırma derinliği, pülp besleme basıncı, kesitsel hava hızı, kesitsel yıkama suyu hızı, toplayıcı ve köpürtücü tipi ve miktarı, pH değeri, bastırıcı miktarı, pülpte katı oranı ve köpük kalınlığıdır.Siklojet hücresinde yapılan flotasyon çalışmalarında 4 farklı özellikte kömür kullanılmıştır. Bunlardan ikisi, düşük kükürtlü (%50) sırasıyla %41.22 ve %62.59'dur.Son aşamada şlam kömürün temizlenmesi için, siklojet hücresinin flotasyon performansı Kolon ve Mekanik hücrenin flotasyon performansları ile karşılaştırılmıştır. Kolon flotasyonu daha temiz (%8.45-%%10.50 küllü) ürünler vermesine karşın, göreceli olarak siklojet ve mekanik hücreye göre daha düşük yanabilir verim değerleri (%40.05-%56.46) sağlamıştır. Mekanik hücre ise yüksek yanabilir verimler (%58.46-%78.45) sağlarken, yeterince temiz (%15.68-%21.40 küllü) ürün verememiştir. Siklojet hücresi ise hem yüksek verim değerleri (%47.95-%72.95) hemde oldukça düşük küllü (%8.90-%11.32) ürünler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a new flotation machine (cyclojet flotation cell) that can be an alternative to the tradiational flotation machines has been designed to remove ash and sulphur effectively. Design and operating parameters of the new flotation cell optimised were conical jet height, conical tube immersion dept, pulp feeding pressure, superficial air rate, superficial wash water rate, collector and frother type and amount, pH value, depressant amount, solid ratio and froth thickness.Four different types of coal having different qualities were used in flotation studies which were carried out in the cyclojet cell. Two of these were low-sulphurous (50%).Finally, the flotation performance of cyclojet cell for cleaning Zonguldak coal slime compared with that of column and mechanical cell. Although column cell produced cleaner (%8.45-%10.50 ash) products, values of combustible recovery (%40.05-%56.46) were found lower than those of other cells. While mechanical cell have yielded higher combustible recoveries (%58.46-%78.45), it didnt produced enough low ash (%15.68-%21.40 ash) coals. Cyclojet cell both produced cleaner (%8.90-%11.32) products and yielded higher combustible recovery values (%47.95-%72.95).