Investigation of optimum flotation conditions for enrichment of Polyak Eynez lignite coal
Polyak Eynez linyit kömürünün zenginleştirilmesi için optimum flotasyon koşullarının araştırılması
  1. Tez No: 770089
  2. Yazar: DUYGU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması kapsamında ince tüvenan kömürün zenginleştirilip ekonomik kazanç sağlayacak nihai ürüne dönüştürülmesi için uygulanacak yöntem ve optimum çalışma koşulları araştırılmıştır. Kömür madenciliğinde mekanizasyona bağlı olarak ince kömür üretimi düzenli bir şekilde artmaktadır. Flotasyon mevcut durumda ince kömürlerin zenginleştirilmesinde kullanılan en etkili yöntemdir. Temiz kömür külü ve yanabilir verim flotasyon işleminin değerlendirilmesinde en yaygın olarak kullanılan parametrelerdir. Polyak Eynez Enerji Üretim ve Madencilik tarafından üretimi gerçekleştirilen kömürün içerisinde yer alan toz malzemenin (0,5 mm altı tane boyutlu) kül içeriğinin düşürülüp daha yüksek kaliteli toz kömür elde etmek için floatasyon çalışması yapılmıştır. Optimum koşulların belirlenmesi için toplayıcı madde cinsi, köpürtücü madde cinsi, katı sıvı besleme oranı, köpürtücü toplayıcı oranı, hava hızı, pervane devirinin flotasyon performansına etkileri incelenmiştir. Analiz verileri minitab uygulamasına hava debisi için 10.5 litre/dak, kimyasallar oranı için 2.6 (2 etil1hekzanol:kerosen) ve karışım oranı için 0.275 (toz kömür: su) olarak girilerek ideal çalışma koşulları belirlendi. 4302,89 kcal/ve ideal koşullarda (kuru bazda) %34,80 kül oranına sahip temiz kömür elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the method and optimum working conditions to be applied in order to enrich the fine coal and convert it into a final product that provides economic gain, were evaluated. Due to mechanization in coal mining, the production of fine coal increases regularly. Flotation is currently the most efficient method used for the enrichment of fine coals. Clean coal ash and fuel yield are the most commonly used parameters in the evaluation of the flotation process. Floatation study was carried out in order to obtain higher quality powdered coal by reducing the ash content of the powder material (with a grain size below 0.5 mm) in the coal produced by Polyak Eynez Energy Production and Mining. In order to determine the optimum conditions, the effects of collector material type, foaming agent type, solid-liquid feed rate, foamer collector ratio, air velocity, propeller rotation on flotation performance were investigated. The ideal working conditions were determined by entering the analysis data into the minitab application as 10.5 liters/min for air flowrate, 2.6 for chemicals ratio (2 ethyl 1 hexanol:kerosene) , and 0.275 for mixed ratio (powder coal : water). It is 4302.89 kcal per kg and has an ash level of 34.80% under ideal circumstances (dry basis).