Titreşim analizi ile şanzımanlarda arıza teşhisi ve kestirimci bakım
Gearbox fault detection by using vibration analysis and predictive maintenance
  1. Tez No: 237807
  2. Yazar: VECDİ İLHAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPERÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dişli çarkların kullanım amacı, güç iletiminin istenilen oranda bir milden diğerine aktarmaktır. Herhangi bir arıza meydana geldiğinde (oyukçuk, aşınma, diş kırılması, gibi) dişli çarkların performansı etkilenmektedir. Daha ileri boyutlarda da dişli çarklar kullanılamaz hale gelmekte ve üretim hattında duruşlara sebebiyet vermektedir. Bu plansız duruşlar işletmeleri maliyet yönünden sıkıntıya sokmaktadır. Arıza olmadan problem tespit edilebilirse gerekli hazırlıklar yapılıp planlı bir duruşla problem giderilebilir.Bu çalışmada sistemde çalışmakta olan bir şanzımandan alınan titreşim ölçümleri analiz edilmiş ve şanzıman'ın dişli çarklarında oluşan hasarlanmalar tespit edilmiştir. Sistemde kestirimci bakım uygulanmış ve şanzımanın çok daha ciddi bir şekilde hasarlanarak plansız duruşlara sebep olması engellenmiştir. Ayrıca farklı bir şanzımanda dişlinin dişleri kesilerek titreşim ölçümleri alınmış ve diş kırığı sonucu ortaya çıkan titreşim grafikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gear systems are used to transfer rotation or power transmission from one shaft to another in desired ratios and high efficiency. Whenever a defect occurs in a gear system (e.g. pitting, abrasive wear, bending fatigue cracks) the performance of the gears deteriorate. Transmission of motion and power, therefore, cannot be transferred as demanded. And after these defects gears severely damaged and production line stops. These stopping times are very expensive for the companies. If faults are recognized before severe damage occured, then planned maintenance time can be arranged.In this thesis, vibration datas which are collected from the gearbox are analyised and gear faults are detected. By this detection predictive maintenance strategy applied and shut down time is arranged before severe damages are occured. And also at another gearbox, teeth of the gear was broken by ourselves and vibration spectrums of broken teeth were analysed.