Tarak tipi polipropilen-g-polietilen glikol amfifilik graft kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polypropylene-g-polyethylene glycol amphiphilic graft copolymers
- Tez No: 237808
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada tarak tipi amfifilik polipropilen-g-polietilen glikol graft kopolimerleri sentezlenmiştir. Elde edilen amfifilik kopolimer serilerinde molekül ağırlıkları 600 ve 2000 g/mol olan metoksi polietilen glikol (mPEG) ve molekül ağırlığı 2000 g/mol olan polietilen glikol (PEG2000) kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, değişik oranlarda metoksi polietilen glikolün hidroksil ucu sodyum hidrür (NaH) varlığında klorlanmış polipropilenle reaksiyona sokularak amfifilik graft kopolimer serileri hazırlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, iki ucu hidroksilli olan PEG2000, sodyum hidroksit (NaOH) varlığında klorlanmış polipropilenle reaksiyonu sonucu amfifilik karakteri daha fazla öne çıkan farklı bir graft kopolimer serisi hazırlanmıştır. Çalışmanın devamında, polipropilen oranı sabit tutularak polietilen glikol miktarlarının değişimine ve polietilen glikol molekül ağırlıklarının değişimine uygun olarak elde edilen amfifilik tarak şeklindeki graft kopolimer serilerinin 1H NMR, FTIR, termogravimetrik analiz (TGA), ve germe-çekme ölçümleri yapılarak yapısal, termal, çözelti özellikleri ve yüzey özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study comb-type amphiphilic polypropylene-g-polyethylene glycol graft copolymers were synthesized. The synthesis of amphiphilic copolymers, methoxy polyethylene with 600 g/mol and 2000 g/mol of molecular weights and polyethylene glycol (PEG2000) with 2000 g/mol of molecular weight were used. In the first part of the study, amphiphilic copolymer series were prepared by the reaction between hydroxyl group of methoxy polyethylene glycol and chlorinated polypropylene at various rates in the presence of NaH. In the second part of the study, by the reaction of PEG2000 which is bearing hydroxyl groups at two ends with chlorinated polypropylene, a different series of amphiphilic graft copolymer with the increasing amphiphilic character was synthesized. In the last part of the study, 1H NMR, FTIR, thermogravimetric analysis (TGA) and stress-strain measurements of the amphiphilic comb-type graft copolymer series which differ from each other by the amount and molecular weight of the polyethylene as the rate of the polypropylene remains constant, were carried out and their structural, thermal, solution and surface properties were investigated.