Ayak tabanı basınç dağılımı ölçüm cihazlarının tasarımı ve üretilmesi
Design and manufactoring of foot-pressure profile measurement devices
- Tez No: 237850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Temas sensörleri son yıllarda önemli oranda ilgi çekmiş olup robotik uygulamalardan medikal teşhis uygulamalarına kadar uzanan farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu bağlamda, temas sensörleri kullanılarak ayak-basınç görünüşü çıkartılması, özellikle nöropatinin ve diyabetik ayak ülserindeki yüksek ayak basıncının belirlenmesinde klinik uygulamaların konusu olmuştur. Ayak-basınç görünüşü elde edilmesi, sporcuların ayak performanslarını iyileştirmek üzere spor alanlarında da potansiyel uygulamalara sahip olmaktadır. Bu çalışmada, matris temas sensör dizinleri kullanılarak ayak-basınç görünüşü çıkartılmasına yönelik gerçeklenen bir sistem tanıtılmaktadır. Sistemin uygulamasında arayüz olarak PIC18F4550 ile yapılandırılmış USB girişi kullanılmakta ve yapısı hakkında bilgi verilmektedir. Delphi yazılımı ile görüntüleme işlemi yapılmaktadır. Sistemin mekanizmaları ve uygulaması sunulmakta, potansiyel iyileştirmeleri ile birlikte sınırlamaları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tactile sensors have received considerable attention in recent years and have been used in different fields ranging from robotic applications to medical diagnostic applications. In this context, construction of foot-pressure profile with tactile sensors has been subject of clinical uses especially to determine neuropathy and high foot pressure in diabetic foot ulceration. It also possesses potential applications in sport activities to improve the foot performance of sportsmen. In this study, we introduce a system implemented to construct foot-pressure profile based on matrix tactile sensor arrays. We use the USB port as interface which built with PIC18F4550. Monitoring system is provided with Delphi software programme. We present its mechanisms and application, and discuss its limitations along with the potential improvements.