Sağlikli erişkin kadin ve erkeklerde ayak ölçüleri ile statik ve dinamik plantar basinç dağilimlarinin pedobarografik yöntemle değerlendirilmesi
Assessment of static and dynamic plantar pressure distributions and foot measurements in healthy adult males and females
- Tez No: 375152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS CEZAYİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: yürüme sırasında ayağın yere temas etmesiyle birlikte aksi yönde zemin tarafından ayağa doğru kuvvet vektörleri oluşmaktadır. Bu kuvvetler günümüzde pedobarografi cihazları ile kayıt edilmektedir. elde edilen verilerin yorumlanması ile nörolojik, endokrin, ortopedik, spor biyomekaniği gibi bir çok konuda sayısal veriler elde edilmektedir. Amaç: toplumumuzdaki, statik ölçümde duruş sırasında ayak tabanı altındaki kuvvetlerin dağılımının ve dinamik ölçümde ayak tabanı altında oluşan basınç ve kuvvetlerin normal değerlerinin tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: çalışmaya 18-65 yaş grubunda vücut kitle indeksi 18.5-25 arasında, 600 kişi katılmıştır. Gönüllülerin herhangi bir nörolojik, nöropatik bir durum, yürümesine engel olacak bir patoloji, alt ekstremite ile ilgili operasyon geçirmemiş olması, ayak sağlığının yerinde olması fizik muayene ve anamnez ile doğrulanmıştır. 18-25 yaş, 26-35 yaş, 36-45 yaş, 46-55 yaş, 56-65 yaş grubuna ayrılmışlardır. Dinamik olarak Midgait protokolü ile 3 sağ ve 3 sol ayak, statik ölçümde ise 30 saniye pedobarografik veri alınmıştır. Daha sonra dinamik ölçümler topuk, ayak ortası, 1. Metatars, 2. Metatars, 345. Metatarslar, başparmak ve diğer parmaklar olmak üzere 7 adet bölgeye, dinamik ölçümler ise topuk ve ayağın önü olarak 2 bölgeye ayrılmıştır. Dinamik ölçümlerde alınan verilerden ayak uzunluğu ve metatars genişliği antropometrik ölçüm olarak alınmıştır. Dinamik ölçümlerdeki verilerde analiz sırasında 3 ölçümün ortalama değeri kullanılmıştır. Bulgular: Her yaş grubunda 60 kadın 60 erkek olmak üzere 120 gönüllü bulunmaktadır. Kadınlarda ayak uzunluğu, sağ ayak; 23,98 cm sol ayak 23,94 cm, metatarsal genişlik sağ ayak; 9,06 cm sol ayak;9,01 olarak bulunmuştur. Erkeklerde ayak uzunluğu, sağ ayak; 26,07 cm sol ayak 26,14 cm, metatarsal genişlik sağ ayak; 9,8 cm sol ayak; 9,98 cm olarak bulunmuştur. 5 yaş grubu için pedobarografik normalizasyon verileri ayrı ayrı elde edilmiştir. Ortalama olarak verilerin hemen hemen hepsinde basınç ve kuvvet verilerinin erkek katılımcı grubunda daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Aynı yaş grubu içinde ayak bölümlenmeden bakıldığında basınç verisinin kadın ve erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamamakla birlikte, bölümleme yapıldıktan sonra bakıldığında basınç verileri arasında özellikle topuk ve metatarsal bölgelerde farklılıklar olduğu gözlemlenmektedir. Statik ölçümlerde 55-65 yaş grubu erkekler haricinde ki gruplarda topuk bölgesi %60, ön bölüm %40 civarında gerçekleşirken, 55-65 yaş grubunda ayağın arkası ve önü %45-%55 civarında kuvvet dağılımı gözlemlenmiştir. Sadece 55 -65 yaş grubunda sağ ayakta, kadın ve erkeklerde ayağın önü ve arkasında kuvvet dağılımı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Amacımız normal kilolu, ortopedik ve nörolojik herhangi bir rahatsızlığı olmayan sağlıklı bireylerdeki ayak tabanı basınç dağılımı ile ilgili veri tabanı elde etmektir. Bu amaçla kişilerin hem dinamik, hem de statik ölçümleri alındı. Elde edilen ortalama değerler bundan sonraki çalışmalar için bir veritabanı oluşturacak ve ayakkabı, ortopedik ayak ürünleri tasarımı gibi alanlarda, toplumumuza özgü bir basınç verisi temeli oluşturacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: During walking, force is applied in the opposite direction by the ground as soon as the foot touches the ground. These forces can be recorded by pedobarographs. Interpretation of thisforces yields significant data in a number of fields including neurology, endocrinology, orthopedics and sports biomechanics. Objective: We aimed to determine the normal range of plantar pressure distribution during static stance and pressures and forces generated under the foot in dynamic conditions in Turkish population. Material and method: A total of 600 subjects, aged between 18 and 65, with a body mass index (BMI) between 18.5 and 25 were enrolled in the study. Exclusion criteria were any neurological disorder, neuropathy, pathology that would hinder normal gait, surgical operation involving the lower limb and foot pathology. Subjects were allocated into one of 5 age groups, namely 18-25 years, 26-35 years, 36-45 years, 46-55 years and 56-65 years. Dynamic data for the right and the left foot were acquired 3 times for each foot by mid-gait protocol whereas static data was acquired for 30 seconds. Dynamic pedography data was analyzed separately in 7 regions namely, heel, midfoot, 1st metatarsal head, 2nd metatarsal head, 3rd+4th+5th metatarsal heads together, big toe and lesser toes while static data was analyzed for heel and fore-foot. Foot length and metatarsal width were measured using dynamic data. Means of 3 measurements were used in the analyses of dynamic data. Findings: There were 120 subjects, 60 females and 60 males, in each age group. In females, right foot length was 23.98 cm, left foot length was 23.94 cm, right metatarsal width was 9.06 cm and the left metatarsal width was 9.01 cm. In males, right foot length was 26.07 cm, left foot length was 26.14 cm, right metatarsal width was 9.8 cm and the left metatarsal width was 9.98 cm. Pedobarographic normalization data was acquired separately for each age group. Means of all pressure and force parameters were higher in males. Even though there was no significant difference in pressure between males and females of the same age group when the foot was not divided into subregions, the differences in heel and metatarsal pressures were found to be significant when the subregions were defined. Static measurements showed that forces were distributed as 60% at the heel and 40% at the fore-foot, with the exception of males in the 55-65 years age group in which force distribution was 45% and 55%, respectively. There was statistically significant difference in force distribution fore-foot and hind-foot only for the right foot in the 55-65-years age group. Conclusion: In the present study, we aimed create a database of plantar pressure distribution in subjects of normal weight without any orthopedic or neurological disorder. Dynamic and static measurements have been carried out for this purpose and the data obtained can be used in future studies on various subjects including designing footware, orthoses or orthopedic foot products specific for Turkish population.