Elektriksel aşındırma yöntemi ile işlemede di-elektrik sıvıda asılı SİC taneciklerinin IF çeliği yüzeyindeki etkilerinin incelenmesi
Effect of SIC powder mixed dielectric liquid on surface integrity of Interstitial Free steel in electric discharge machining
- Tez No: 237871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Elektro erozyon ile işleme (EAİ), geleneksel olmayan ancak malzemeden parça koparma için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Malzeme sertliğine bağlı olmadan elektrik iletkenliği bulunan malzemelerin başarı ile işlendiği bir yöntemdir. Son yıllarda, toz metalürji ile elektro erozyon ile işleme (TK/EAİ), EAİ kabiliyetini arttıran bir uygulama olmuştur. Bu çalışmada, farklı işleme sıvıları ve işleme sıvılarına farklı miktarlarda ilave edilen Silikon Karbür (SiC) tozlarının etkileri araştırılmıştır. Dört işlem parametresi, işleme zamanı, toz konsantrasyonu ve di-elektrik sıvı tipi ele alınmıştır. Bu gözlemleme sırasında elektriksel aşındırma ile farklı işleme hızlarına ve farklı işleme sıvılarına sahip deney düzeneklerinde IF çeliği işlenmiş, işlenmiş olan numunelerin kesitleri alındıktan sonra bir dizi metalürjik inceleme yapılmıştır. Mikro yapıyı en iyi ortaya çıkaran dağlama usulleri uygulanıp, işlenmiş yüzeylerdeki metalürjik değişimler optik ve elektron mikroskoplarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric discharge machining (EDM) is one of the extensively used non conventional material removal processes. It can be successfully employed to machine electrically conductive parts regardless of their hardness. In the recent years, powder mixed electric discharge machining (PMEDM) has emerged as one of the enhancement of the capabilities of EDM. In this work, the effect of SiC powder mixing into the dielectric liquid on surface integrity of IF steel has been studied. Four process parameters, namely pulse duration, concentration of powder and type of dielectric liquid material have been considered. Surface modifications due to suspended SiC particles were identified by using optical and scanning electron microscopy. Thickness and composition of the heat affected layers have found to be increasing due to increase in suspended particle concentration in dielectric liquid. Moreover, carbon diffusion from the suspended SiC particles have been identified by using water de-electric liquid.