Doğal materyallerle (Kula volkaniti ve zeolit) sulardan arsenik giderimi
Removal of arsenic from water using natural materials (Kula ebonite, zeolite)
  1. Tez No: 237971
  2. Yazar: GÖKÇE GÜLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Limit değerlerin üzerinde arsenik içeren suların içilmesi durumunda önemli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Arsenik toksitesi en fazla üç değerlikli inorganik formlarında gözlenmektedir.Bu çalışmada yapay olarak hazırlanan As(III) çözeltilerinden arseniğin doğal materyallerin (Kula volkaniti ve Zeolit ) doğrudan ve bazı modifikasyonlar sonrası kullanılarak adsorbsiyona dayalı olarak maksimum oranda giderimi için adsorbsiyon performansına etki eden şartlar belirlenmiştir. Adsorbsiyon işlemi kesikli (batch) yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş olup çözeltide adsorblanmadan kalan arsenik derişimi N2O / asetilen alevinde 193,7 nm dalga boyunda AAS ile ölçülmüştür. Buna göre, doğrudan ve modifiye edilerek kullanılan Kula volkanitinde dikkate değer bir adsorbsiyon gözlenmemiştir. Zeolitin doğrudan ve Al2(SO4)3, Al2(SO4)3 + NaOH çözeltileriyle karıştırıldıktan sonra adsorban olarak kullanılması durumunda da dikkate değer bir adsorbsiyon olmamıştır. Ancak zeolitin FeCl3, FeCl3 + NaOH çözeltileri ile bir süre karıştırılması sonucu adsorban olarak kullanılması durumunda ise dikkate değer bir adsorbsiyon gerçekleşmiştir. Sırasıyla her biri için adsorbsiyon kapasitesi 6 saatlik süre, 20 oC ve pH= 10'da 1,99 ve 3,43 mg As(III) / g adsorban olarak bulunmuştur. Her iki materyal için söz konusu adsorbsiyonun Langmuir izotermine uygunluk gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many important diseases appear if the water which contains arsenic is drinking above limit values. The arsenic toxicity is watched over at three valance inorganic forms.In this study, it is determined conditions which effect the adsorbance performance for removing the arsenic with natural materials (Kula ebonite and zeolite) using directly after having some modifications from synthetic As(III) solutions. The adsorption process was carried out by using batch method. The arsenic concentration which remained without adsorption was determined by AAS at 193,7 nm inN20/acetylene flame. However, there isn?t observed any significant adsorption value at Kula ebonite. Also there isn?t any remarkable adsorption value by using zeolite which was used directly or mixed with Al2(SO4)3, Al2(SO4)3 + NaOH solutions. Otherwise, it is observed a remarkable adsorption value, if the zeolit was used by mixing FeCl3 + FeCl3 + NaOH solutions. The adsorption capacity was found out 1,99 and 3,43 mg As(III) / g adsorbent respectively, at pH: 10, 20 0C temperature and 6 hours contact time. It is determined that the adsorption which was treating on two materials, fitted to Langmuir isotherms.