Al 2024 ve Al 5754 alaşımlı alüminyum sacların şekillendirilebilme kabiliyetinin araştırılması
Investigation on formability of AA 2024 and AA 5754 aluminium alloy sheets
  1. Tez No: 237987
  2. Yazar: MEVLÜT TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK HALKACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sac şekillendirme proseslerinde, sacın istenen şekli alması bölgesel boyunlaşma ve yırtılma hasarları tarafından sınırlanır. Bu proseslerde malzeme davranışını tahmin etmek için bilgisayar modelleri geliştirilmiştir. Bu modellerin gerçek durumu temsil edebilmesi için malzeme parametrelerine ihtiyaç vardır. Bu parametreler genellikle çekme deneyi ve şekillendirme sınır diyagramlarından elde edilir.Bu çalışmada alaşımlı alüminyum saclardan Al 5754 ve Al 2024 malzemelerinin şekillendirilebilirlikleri şekillendirme sınır diyagramı (ŞSD) yardımıyla belirlenmiştir. ŞSD'lerin elde edilmesinde düzlem dışı şekillendirme deneylerinden Nakazima deneyi kullanılmıştır. Al 5754 O tavlanmış durumda, Al 2024 T4 de çökelme sertleşmesi ısıl işleminden sonra doğal olarak yaşlandırılmış durumda kullanılmıştır. Malzemelerin şekillendirme sınırı, yırtılma veya boyunlaşma anına kadar şekillendirilen numunelerin üzerinde, serigrafi yöntemi ile oluşturulmuş gridlerden, özel bir otomatik gerinim ölçme yazılımı aracılığıyla bulunmuştur. Kırılgan bir malzeme olan Al 2024 T4'e ait sınır gerinme değerleri klasik yöntemlerle belirlenirken, sünek bir malzeme olan Al 5754 O için ?hasardan majör kesitten minör bulma? adında daha sistematik yeni bir yöntem önerilmiştir. Ayrıca şekillendirilebilirliği belirlemede kullanılan diğer bir araç olan sınır kubbe yükseklikleri de bu çalışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forming of sheet metals in desired shape is restricted by localized necking and fracture in sheet forming operations. Computer models have been developed to predict material behavior in such operations. For using these models to represent real manufacturing processes, experimental data are required. Generally, these data are obtained by tensile tests and forming limit diagram (FLD).In this study, formabilities of AA 5754 and AA 2024 aluminum alloy sheets were determined by using FLD. Nakazima test, a kind of out of plane forming experiments, is used to obtain FLD. AA 5754-O is used in annealed form and AA 2024-T4 is used as natural aged form after precipitation hardening heat treatment. The forming limits of materials is found from grids, created by serigraphy method on the samples, which were formed until tearing and necking, by using a special automatic strain measurement software. While limit strain values for a brittle material AA 2024 T4 is determined by using classical methods, a new and more systematic method called by authors as ?major from failure, minor from cross-section? is advised for a ductile material AA 5754 O. Additionally limiting dome heights, another way to determine formability, is also given in this study.