Sucuk üretiminde portakal lifi kullanımı
Utilization of orange fiber in sucuk production
- Tez No: 238032
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Portakal lifi kullanımının sucuğun fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Farklı oranlarda (%10, 15 ve 20) yağ içeren sucuk hamurlarına % 0, % 2 ve % 4 seviyelerinde portakal lifi ilave edilmiş, hazırlanan sucuklar olgunlaştırmanın belirli günlerinde (0, 1, 3, 5, 7 ve 10.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of utilization of orange fiber on the physical, chemical, microbiological and sensorial properties of sucuk were investigated. Different levels of orange fiber (0 %, 2% and % 4) were added to sucuk batters containing different levels of fat, prepared sucuk samples were subjected to analysis in certain days (0, 1, 3, 5, 7, and10.