Sucuk üretiminde farklı klorür tuzlarının kullanım imkanları
Possibility of using different chloride salts in the production of sucuk
- Tez No: 427659
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmada, sodyum oranı azaltmak amacı ile hazırlanan beş farklı klorür tuz karışımının (%100 NaCl-kontrol, %50 NaCl + %50 KCl, %50 NaCl + %30 KCl + %20 MgCl2, %50 NaCl + %30 KCl + %20 CaCl2, %50 NaCl + %30 KCl + %10 MgCl2 + %10 CaCl2), sucuğun mikrobiyolojik, fiziko-kimyasal ve duyusal özellikleri ile uçucu bileşiklerine etkileri incelenmiştir. Üretim, kontrollü şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Olgunlaştırmanın belirli günlerinde (0, 1, 3, 5, 7, 9 ve 12. gün) alınan örneklerde mikrobiyolojik sayımlar (Laktik asit bakterisi, Micrococcus / Staphylococcus ve Enterobacteriaceae) ve fiziko-kimyasal (aw, pH, nem, tiyobarbutirik asit reaktif maddeler-TBARS, renk) analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca her bir gruba ait son ürün, uçucu bileşik profili ve duyusal özellikler yönünden de değerlendirilmiştir. Farklı klorür tuzu kullanımı laktik asit bakteri sayısı üzerinde istatistiki açıdan önemli bir etki göstermemiştir (P>0,05). Buna karşın farklı klorür tuzu kullanımı Micrococcus/ Staphylococcus sayısı üzerinde çok önemli (P0,05). Farklı klorür tuzu kullanımı a* değeri üzerinde etkili olmazken (P>0,05), L* ve b* değerleri üzerinde istatistiki açıdan çok önemli (P0,05).
Özet (Çeviri)
In the study, effects of five different chloride salt mixtures (100% NaCl-kontrol, 50% NaCl + 50% KCl, 50% NaCl + 30% KCl + 20% MgCl2, 50% NaCl + 30% KCl + 20% CaCl2, 50% NaCl + 30% KCl + 10% MgCl2 + 10% CaCl2) prepared for the aim of decreasing sodium ratio in sucuk on microbiological, physico-chemical and sensory properties and on volatile compounds of the final product were investigated. The production was conducted under controlled conditions. Microbiological counts (Lactic acid bacteria, Micrococcus / Staphylococcus and Enterobacteriaceae) and physico-chemical (aw, pH, moisture, thiobarbituric acid reactive substances -TBARS, color) analyses were performed on samples taken on certain days of ripening (0, 1, 3, 5, 7, 9 and 12th days). In addition, final products from each sample group were subjected to volatile compounds and sensory analyses. Use of different chloride salt showed no statistically significant effect on lactic acid bacteria count (P>0,05). In contrast, use of different chloride salt had a very significant effect on Micrococcus/ Staphylococcus count and the lowest value was observed in control (100% NaCl) group (P0,05). Use of different chloride salt had no effect on a* value (P>0,05), however, it had a very significant (P0,05).