Uygulamaya dayalı çevre eğitimi dersinin öğretmen adaylarının sorgulamaya dayalı öğretim yönelimlerine ve bilimsel sorgulamanın doğası görüşlerine etkisi
The Effect of practice-based environmental education course on preservice teachers' inquiry-based teaching orientations and their views on the nature of scientific inquiry
- Tez No: 916431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAVUŞ GÜNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevre eğitimi dersinin fen bilgisi öğretmen adaylarının sorgulamaya dayalı öğretim yönelimlerine ve bilimsel sorgulamanın doğası görüşlerine etkisini incelenmektir. Tek gruplu ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 öğretim yılında Marmara bölgesinde bulunan bir üniversitenin çevre eğitimi dersini alan dördüncü sınıf 33 fen bilgisi öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Fen Öğretimi Eğitsel Yaklaşım Testi (POSTT 1)”,“Bilimsel Sorgulamanın Doğası Hakkındaki Görüşler Anketi (VASI)”, ders planları ve ders planlarını değerlendirme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları öğretmen adaylarının öğrenci merkezli fen öğretim yönelimine sahip olduklarını ve bunun uygulama sonrasında çok fazla değişmediğini göstermiştir. Ders planlarını öğrenci merkezli hazırladıkları, süreç içerisinde ders planlarından almış oldukları puanları arttırdıkları, bu artışın istatistiksel olarak da anlamlı olduğu gözlenmiştir. Öğretmen adaylarının bilimsel sorgulamanın doğası hakkındaki görüşlerinin de geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of environmental education course on inquiry-based teaching orientations of preservice science teachers and their views on the nature of scientific inquiry. A single-group pretest-posttest weak experimental design was used. The research was conducted with 33 fourth-year preservice science teachers taking the environmental education course at a university in the Marmara region in the 2021-2022 academic year.“Pedagogy of Science Teaching Test (POSTT 1)”,“The Views about Nature of Scientific Inquiry (VASI)”, lesson plans, and lesson plan evaluation forms were used as data collection tools. The data were analyzed using t-test and content analysis methods. The research findings showed that the preservice teachers had a student-centered science teaching orientation and did not change much after the implementation. It was observed that they prepared their lesson plans student-centered, increased the points they received from their lesson plans over time and that this increase was statistically significant. It was determined that the preservice teachers' views on the nature of scientific inquiry also improved.