Kesirli Fourier dönüşümü analiziyle ilinti tabanlı iki boyutlu damgalama
  1. Tez No: 238141
  2. Yazar: UĞUR USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde bilgiye daha kolay erişebilmek için dijital ortam kullanılmaktadır. Ancak önemli ve değerli bilgilerin dijital ortama aktarılması bu bilgilerin güvenliğinin tehlikeye girmesine yol açmıştır. Bilgilerin kime ait olduğu, telif haklarının korunmabilmesi açısından çok önemli hale gelmiştir. Dijital işaretlerin algısal özelliklerini kaybetmeden gizli bilgi taşımasına dijital damgalama denir.Bu tezde dijital resimler için yeni bir dijital damgalama algoritması önerilmiştir. Algoritma, kesirli Fourier uzayında blok tabanlı gerçekleştirilmiştir. Damga işareti olarak 2-boyutlu çörp işareti ve 2-boyutlu dalga katarı kullanılmıştır. Alıcı kısmında mesaj ilintiyle tespit edilmiştir. Uygulamada 128×128 piksellik resimler kullanılmış ve her bir resme toplam 64 bit gömülmüştür. Algoritmanın performansı, alçak geçiren filtreleme ve gürültü saldırılarından sonra resimdeki hata sayılarındaki değişmeyle ölçülmüştür. Ayrıca damgalama işleminin resmi algısal olarak ne kadar değiştirdiği de tespit edilmiştir.Performans analizleri sonucunda algoritmada damga olarak 2-boyutlu çörp kullanıldığında alçak geçiren filtre gürbüzlüğünün daha fazla, damga olarak 2-boyutlu dalga katarı kullanıldığında görsel farklılığın daha düşük olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rise in the importance of the knowledge makes digital signals more valuable. Digital environment can significantly increase the accessibility of information. But as knowledge moves into the digital world it becomes harder to control its security. It becomes more important to know the owner of a digital work in order to protect its copyright. To hide data in digital works without changing their perceptual properties is called digital watermarking.In this thesis a new digital watermarking algorithm is proposed. Algorithm is realized in fractional Fourier domain and is block-based. In the algorithm two different watermark is used. First one is a 2-D chirp signal, and in the second it is a 2-D wave train signal. At the receiver, message is extracted with correlation. In the application 64 bits are embedded into a 128×128 pixel image. The performance of the algorithm is tested with low pass filtering attack and noise additive attack. Also the perceptual distortion of the image is measured after the watermarking process.After the performance tests, it is shown that chirp-based watermark is more robust to low pass filtering attacks and wave train watermark is perceptually more invisible.