MPLS teknolojisinin analizi ve ağ omurgaları üzerindeki uygulamaları
Analizing of MPLS technology and applications on network architecture
- Tez No: 238161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Veri katmanında yapılan anahtarlama işlemi hızlı olmakla birlikte yönetilebilirlik ve esneklik açısından çok avantajlı değildir. Bu bize büyük ve bir çok yönlendiriciden oluşan ağlarda sorunlar yaratabilir. 3. Katmanda yapılan yönlendirme işlemi ise hızlı olmamakla birlikte esnek ve daha yönetilebilirdir. MPLS teknolojisi bu iki işlemi birleştirerek büyük ağlara hem hızlı hem de esnek bir yönetim imkanı sağlar. Ağın giriş noktalarında yapılan yönlendirme işlemi sırasında veri paketlerine atanan MPLS etiketleri ile ağ içinde bu etiketlere göre hızlı bir şekilde anahtarlama yapılması yeterli olmaktadır.Bu tez kapsamında ilk bölümde MPLS teknolojisine gelinen noktada, internetin ağlar içindeki gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde günümüzün ağ teknolojileri ve yönlendirme mantığı anlatılmış ve geniş ölçekli ağların yönetimi üzerinde durulmuştur.. üçüncü ve dördüncü bölümlerde MPLS teknolojisinin çalışma mantığı, paket yapıları, etiket dağıtımı, paketlerin iletimi, ATM omurgalarda yönlendirme işlemleri ve MPLS ile birlikte kullanımı, MPLS' in faydaları konuları incelenmiş ve MPLS' in çalışma mantığı her noktasıyla ortaya konmuştur. Beşinci bölüm olan Uygulama bölümünde ise, dinamik bir yönlendirme protokolü olan OSPF ile çalışan bir ağ, çalışır duruma getirilmiş, bunun üzerinde incelemeler ve analizler yapılmış eksi yönleri ortaya konmuştur. İkinci uygulamada MPLS ile trafik mühendisliği yapılarak ilk uygulamanın eksiklikleri giderilmiş ve analizi yapılmıştır. Son uygulama da ise, günümüzde servis sağlayıcıları için çok kullanışlı olan MPLS VPN üzerinde durulmuş, sistem ağ içinde çalışır duruma getirilmiş ve incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Switching, in the Data-link layer is fast but it has no advantage for manageablity and flexibility. It could give us some problems in the networks that have lots of routers. Routing, in the network layer is more manageable and flexible but is not fast. MPLS technology combine these functions and it gives the advantage of fast, manageable and flexible network. During the routing, that starts in the entry of the network MPLS labels are attached to the packets so with these labels it is possible to switch faster.With this study, in the first chapter, the development of the internet in networks had been defined at the reached point of MPLS technology. İn the second chapter, contemporary network technologies and routing algoritym had been defined and the management of large scaled networks had been accentuated. İn the third and fourth chapter the working algoritym of the MPLS technology, package structures, label allocation, packet transmission, the routing processes in the ATM Networks and the usage of this system with MPLS, the advantages of MPLS had been examined and every single point of the working algoritym of MPLS had been stated. İn the fifth chapter which is the execution section, a network, running with OSPF that is a dynamic routing protocol, had been ran, by doing researches and analysis on it, weak points of the system had been figured. İn the second execution, traffic engineering had been made by means of MPLS and the weak sides of the first execution had been removed. İn the last execution, MPLS VPN system that is so practical for service providers nowadays had been explicated, the system had been made work in a network and the analysis of the system had been made.