Saint Antoine Kilisesi'nin Beyoğlu kiliseleri içindeki yeri ve önemi
Where the place and the importance of St. Antonio Church among Beyoglu churches is touched on
- Tez No: 238162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde, Osmanlı başkenti İstanbul'unun en önemli merkezlerinden biri olan ve tez kapsamında araştırma alanı olarak seçilen Beyoğlu bölgesinde bulunan kiliselerin, bu bölgenin mimari, kentsel ve kültürel gelişimi göz önünde bulundurularak, ait oldukları cemaat özellikleri, tarihçeleri, yapıldıkları yüzyıla ait mimari üslup özelliklerinin incelenmesi, plan analizlerinin, içerdikleri bezeme, resim ve heykellerin özelliklerinin incelenmesi ve bu bağlamda da Saint Antoine Kilisesi'nin (St Antonio Kilisesi/ Sait Antuvan) bu bölgede bulunan kiliseler arasında ki yerinin ve öneminin saptanması öngörülmüştür.Girişte tezin problem tanımlanması yapılmış, araştırılmak istenen noktalar ele alınmış ve tezin sınırları belirlenmiştir.İkinci bölümde, Beyoğlu'nun mimari, kentsel ve kültürel gelişimi incelenmiştir.Üçüncü bölümde pilot bölge olarak seçilen Beyoğlu'nda bulunan kiliselerin Beyoğlu kiliseleri oluşum süreci ve bu kiliselerin kültürel yaşamda yeri incelenmiş, ayrıca sözü geçen kiliselere ait bir de katalog yapılmıştır.Dördüncü bölümde Saint Antoine Kilisesi'nin (St Antonio Kilisesi/ Sait Antuvan) sırası ile tarihsel gelişimi, plan özellikleri, cephe özellikleri ve bezeme özellikleri incelenmiştir.Değerlendirme bölümü olan beşinci bölümde ise Saint Antoine Kilisesi'nin (St Antonio Kilisesi/ Sait Antuvan) Beyoğlu kiliseleri içindeki yeri ve önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beyoglu, where was one of the most important centers of Istanbul, the capital city of Ottoman Empire, is choosen as the target zone and the churches around this district are choosen as the target churches of this thessis. Observing the specialities of these churches? communities, histories, architectural pecularities according to the century that they were built in, making plan analysis and observing pecularities of ornaments, canvas colours and statues parallel to the architectural, urbanistic and cultural development of this district and thus understanding the place and the importance of St. Antonio Church among churches of Beyoglu is predict to determine within this thessis.Introduction chapter has the definition of the main problem and points that will be observed on the thessis and simply the defined outborders of the thessis.The architectural, urbanistic and cultural metamorphosis of Beyoglu is observed in the second chapter.The process of existance and the place of churches around Beyoglu, where is choosen as the target zone, in cultural life is observed on the third chapter. Also, this chapter has a catalog of Beyoglu churches.Respectively the fourth chapter has historical changings, pecularities of plans, facades and ornaments of Beyoglu churches.Finally the fifth chapter is the interpretation chapter, where the place and the importance of St. Antonio Church among Beyoglu churches is touched on.