MPLS VPN ağlarında servis kalitesi incelemesi
Quality of service analysis on MPLS VPN networks
  1. Tez No: 166539
  2. Yazar: ÖZGÜR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüzde hızla artan Internet kullanıcısı sayılan, WAN bağlantılarının yaygınlaşması ve çokluortam uygulamalarına olan talebin artması İnternet servis sağlayıcılarının yüksek performanslı omurgalar tasarlamasını gerektirmektedir. Bu amaçla kullanılan ATM şebekelerinin ortaya çıkardığı ölçeklenebilirlik problemi, sanal devre üzerinde kaynak rezervasyonu nedeniyle kaynakların verimsiz kullanımı ve İP paketlerinin omurga girişinde hücrelere dönüşümünün yarattığı performans kaybı nedeniyle MPLS'e doğru bir yönelim gözlenmektedir. MPLS teknolojisi getirdiği yeni yaklaşımlar ve avantajları ile dikkat çeken bir teknoloji olarak dikkat çekmektedir. Halihazırdaki İP yönlendirme mimarisindeki ihtiyaçları karşılaması, yönlendiricilerin yüksek performans/hız sağlaması, ölçeklenebilirlik problemini aşması, getirdiği etiket yığını yapısıyla VPN teknolojisini desteklemesi, IP QoS özelliklerini MPLS omurgası üzerinden taşımayı sağlaması ve ortaya koyduğu yeni yönlendirme özellikleri ile etiket anahtarlama büyük kurumlar ile servis sağlayıcı omurgalarında giderek yaygınlaşmaktadır. Tez kapsamında MPLS teknolojisinin bahsedilen temel özellikleri, etiket anahtarlama temel kavramları, MPLS mimarisi, VPN desteği ve QoS uygulamaları detaylı bir incelemeye tabi tutulmakta ve gerçek bir ağ platformunda MPLS omurgası kurularak, bu omurga üzerinde VPN ve DiffServ ile servis kalitesi uygulamalarına yer verilerek, MPLS VPN üzerinden IP QoS mekanizmalarının devamlılığı ve bu uygulamaların paket iletimi üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Gerçeklenen bir ağ uygulaması yanı sıra NS ortamında bandgenişliği değişimlerine bağlı olarak paket kaybı, gecikme ve seğirtim değerleri incelenmekte, MPLS üzerinde QoS özellikleri uygulamanın iletim üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. xnı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Increasing number of Internet users, growing amount of WAN connections and demand on multimedia applications, obligated the Service Providers to design and supply high performance backbone networks. Since ATM networks brings some disadvantages such as scalability issues, inefficient use of resources because of resource reservation method and the necessity to convert EP packets into cells, along with its advantages, migration to MPLS technology became wide-spread. MPLS technology is said to be considerable because of new approaches and advantages that it bring. Since it fulfils the requirements on IP routing architectures and perfomance, removes the complexity and problems such as scalability that ATM has, and supports label stacking for VPN needs, label switching begin to be standardized on enterprise and ISP backbones. In this thesis, specialities of MPLS architecture, VPN support and QoS approach investigated in detail, and on the last section they have proven on a real MPLS backbone design. Using MPLS/VPN and DiffServ applications on emulation network, it is showed how IP QoS definitions can be transferred over MPLS backbone using VPN tunnels, and the effect on packet transmission is defined. Along with a real time running environment, a simulation is generated using NS, furthermore according to backbone bandwidth modification, variation of QoS parameters such as packet loss, delay and jitter is examined. XTV