Elastik bir kirişin çeşitli sınır şartlarında frekans analizinin teorik ve deneysel olarak yapılması
Theoretical and experimental frequency analysis of an elastic beam for various boundary conditions
- Tez No: 238184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada sabit kesitli bir kirişin çeşitli sınır şartlarında öz değer problemi incelenmiş ve mod şekilleri bulunmuştur. Kapalı yöntem çözümleri her iki ucundan serbest, bir ucundan mafsallı diğer ucundan serbest, yay mesnetli, her iki ucundan ankastre mesnetli, basit mesnetli ve bir ucundan ankastre mesnetli diğer ucundan serbest sınır şartları için elde edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ve deneysel analizler yay mesnetli, her iki ucundan ankastre mesnetli ve bir ucundan ankastre mesnetli diğer ucundan serbest sınır şartları için yapılmıştır. BK 2515 titreşim analizörü ile çubuğun değişik yerlerinden titreşim değerleri alınmıştır. Sonuç olarak, deneysel sonuçlarla hesaplanan değerler ile diğer sonuçlar karşılaştırılmış ve yaklaşık değerlerin bulunduğu tespit edilmiştir.Viskoelastik mesnetli kiriş için boyutsuzlaştırma yapılarak yay ve sönüm katsayılarının değişiminin kirişin doğal frekans değerleri üzerindeki etkileri incelenmiştir ve diğer sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study eigen-values of an elastic beam were investigated and mode shapes were determined for various boundary conditions. Closed method solutions were made for free-free, pinned-free, spring supported, fixed-fixed, simply supported and fixed-free boundary conditions. Finite element solutions and experimental analysis were made for spring supported, fixed-fixed and fixed-free boundary conditions. Vibration measurements were taken from several places of the beam by BK 2515 vibration analyser. Finally, the results obtained from experiment were compared with the calculated results and a good agreement between these results were obtained.For viscoelastic point supported beam, using non-dimensional spring and dashpot coefficents, natural frequencies of the beam were investigated. Effect of variation of the spring and dashpot coefficents were investigated and compared with the other results.